Nowa strona Architektury
Serwis "Architektury-murator" ze zmienioną szatą graficzną i poszerzonym zakresem merytorycznym to dostęp do tysięcy artykułów, zdjęć i materiałów wideo, unikalne treści z miesięcznika, brak agresywnych form reklamowych. Korzystanie z serwisu jest BEZPŁATNE, lecz objęte obowiązkową rejestracją. Zapraszamy do wypełnienia formularza rejestracyjnego i częstych odwiedzin.
Między integracją i izolacją – o Arce Roberta Koniecznego Bartosz i Michał Haduchowie Paradoks jednoczesnej integracji i izolacji względem otaczającej przyrody to fascynujący i wielowątkowy temat, obecny w historii architektury od jej zarania. W Arce granice między naturą a dziełem rąk ludzkich ograniczone są do bezpiecznego minimum. Jednak to właśnie współzależność i interakcja tych dwóch światów zdecyduje o przyszłym funkcjonowaniu domu. Budynek przy pierwszym kontakcie przywodzi na myśl Corbusierowskie wyobrażenie architektury jako maszyny, ale doświadczanie wnętrz jest już diametralnie innym przeżyciem. To przytulne, kameralne schronienie z hipnotyzującym widokiem na zmieniający się wraz z porami dnia i roku krajobraz – piszą Bartosz i Michał Haduchowie.
Stephan Graham, Cities Under Siege. The New Military Urbanism Graham twierdzi, że współcześnie toczą się dwa równoległe i powiązane ze sobą procesy: militaryzacji miast i urbanizacji wojen. Społeczeństwa zachodnie pokładają nadzieje w wybranych demokratycznie władzach, wierząc, że dane im w ręce narzędzia – aparat bezpieczeństwa i siły zbrojne – zostaną prawidłowo wykorzystane – recenzja Artura Jasińskiego.