Sklep on line
muratorplus.pl | budowlany serwis dla profesjonalistów
Architektura murator
Mieszkanie Młodego Architekta
Bez kategorii

Złamana stodoła

Prosta dwuspadowa bryła archetypicznej stodoły została centralnie przełamana. Oszczędne w środkach rozwiązania i detale podkreślają współczesny charakter domu. (Autor: arch. Tomasz Głowacki)

złamana stodoła, dom jednorodzinny
Lokalizacja: Bielany Wrocławskie
Autor: dr inż. arch. Tomasz Głowacki
Współpraca autorska: mgr inż. arch. Paweł Steć
Współpraca: mgr inż. arch. Paweł Wróblewski
Konstrukcja: mgr inż. Mirosław Niziński
Instalacje sanitarne: mgr inż. Piotr Adam Peregudowski, Jacek Czerniecki
Instalacje elektryczne: mgr inż. Barbara Majchrzak
Realizacja: 2007-2009

Forma budynku dostosowuje się do obowiązującego planu miejscowego i kształtu działki. Wymagana kubatura i 340 m2 programu funkcjonalnego zostały ujęte w prostą dwuspadową bryłę archetypicznej stodoły. Jej centralne przełamanie wytwarza od strony południowej intymną przestrzeń tarasu, zmniejsza także wizualnie skalę obiektu. Otwarcia na zewnątrz tworzone są poprzez wcięcia w bryle, stanowiące jednocześnie wyjścia do ogrodu.
Ten prosty zabieg architektoniczny podkreślony ciemnym kolorem kreuje zadaszone wnęki oraz uatrakcyjnia wyraz przestrzenny budynku.
Przeciwwagą dla pełnego, zamkniętego korpusu bryły są duże przeszklenia ścian szczytowych z loggią i balkonem od strony wschodniej i zachodniej.
Centrum domu stanowi dwukondygnacyjna oranżeria, widoczna w elewacji jako duże przeszklenie w miejscu przełamania budynku.
Drewniana, ciepła elewacja kontrastuje z grafitem dachu ze struktonitu oraz ciemnym podniebieniem wnęk i stolarką okienną.
Wokół oranżerii rozlokowana jest dwukondygnacyjna otwarta przestrzeń salonu z kuchnią i jadalnią. Pomieszczenia zamknięte: sypialnie, gabinety i łazienki usytuowano na dwóch kondygnacjach w bocznych skrzydłach. Na poddaszu strefę sypialni rodziców i pokoje dzieci łączy wisząca nad salonem kładka.
Oszczędne w środkach rozwiązania i detale podkreślają współczesny charakter domu.

Złamana Stodoła została zaprezetowana na wystawie "Zasoby naturalne polskiego designu" w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (06.06.09-26.07.09, Stalowa Wola)

8 art(2)

GALERIA

Wstecz Góra

Komentarze

Zostaw komentarz

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.