Finaliści konkursu Innowacje w Architekturze

i

Autor: Archiwum Architektury

Znamy finalistów konkursu Innowacje w Architekturze!

2017-09-05 10:58

Pawilon z powietrza, pływający falochron i kładka nad studnią kamienicy – to tylko kilka spośród 10-ciu Projektów i Realizacji zakwalifikowanych do finału konkursu Innowacje w Architekturze. Oprócz nich poznaliśmy 10 najbardziej innowacyjnych polskich Pracowni. Wyboru finalistów dokonał Komitet Innowacyjności, w którego skład wchodzą przedstawiciele 25 polskich uczelni architektonicznych.

Zorganizowany przez miesięcznik „Architektura-murator” konkurs ma celu szerzenie idei innowacyjności w polskiej architekturze poprzez uhonorowanie nowatorskich projektów i realizacji oraz architektów, którzy swojej codziennej pracy wykorzystują najnowsze dostępne narzędzia i technologie lub w oryginalny sposób podchodzą do znanych zagadnień projektowych.

Na konkurs wpłynęły 252 zgłoszenia: 204 w kategorii Projekty / Realizacje oraz 48 w kategorii Pracownia. W lipcu zgłoszenia zostały ocenione przez Komitet Innowacyjności, w którego skład wchodzą reprezentanci 25 polskich uczelni architektonicznych, wyróżniający się znaczącym dorobkiem naukowym i projektowym. Jego członkowie w drodze głosowania dokonali wyboru finalistów konkursu. W pierwszym głosowaniu wyłoniono 10 Innowacyjnych Pracowni oraz 8 Innowacyjnych Projektów i Realizacji. Następnie członkowie Komitetu dokonali wyboru dwóch Projektów i Realizacji spośród zgłoszeń z taką samą liczbą głosów w pierwszej turze. Wśród finalistów są projekty i realizacje o zróżnicowanej skali, od drobnych interwencji po duże realizacje. W zestawieniu dowodzą że w polskiej architekturze innowacyjność nie jest celem samym w sobie, lecz środkiem do osiągnięcia najlepszych efektów, będących połączeniem nowatorstwa, mądrości i piękna.

W drugim etapie konkursu kategoria Projekty/Realizacje będzie oceniana w ramach otwartego dla publiczności posiedzenia Jury, w którego skład wchodzą znani z innowacyjnego myślenia i sposobu pracy architekci – Robert Konieczny (przewodniczący), Piotr Kuczia, Marlena Happach, Radosław Stach oraz redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” Ewa P. Porębska. Autorzy nominowanych w I etapie realizacji/projektów przedstawią na ich temat krótką prezentację, po której każdorazowo Jurorzy będą mieli możliwość zadawania autorom uzupełniających pytań. Po oficjalnym zakończeniu prezentacji odbędzie się zamknięte posiedzenie Jury, podczas którego członkowie Jury wyłonią zwycięzcę. Otwarta dla publiczności prezentacja finałowych projektów i realizacji odbędzie się 27 października 2017 roku w budynku Akademii Sztuk Pięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 37/39 w Warszawie. Kategoria Pracownia oceniana będzie na podstawie przesłanych materiałów na zamkniętym posiedzeniu. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali w listopadzie 2017 roku. W dniach 6-13 listopada swoich faworytów wybiorą również Internauci w ramach głosowania, które odbędzie się na stronie konkursu.

Finaliści w kategorii Projekt / Realizacja*

BALKON WALK-ON (Zalewski Architecture Group) Budynek Muzeum Tadeusza Kantora i siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie; (IQ2 Konsorcjum: Lider Konsorcjum - nsMoonStudio Sp. z o.o. Generalny projektant - arch. Sławomir Zieliński Konsorcjant - Wizja Sp. z o.o. Autorzy: arch. Stanisław Deńko, Piotr Nawara, Agnieszka Szultk) Devebere - pawilon z powietrza na Biennale Architektury w Wenecji; (Maciej Siuda, Rodrigo García González) NAWA; (Oskar Zieta/Zieta Prozessdesign) Nowe Żerniki, Wrocław; (ponad 40 pracowni architektonicznych liczni konsultanci i współpracownicy) Małopolski Ogród Sztuki (MOS); (Ingarden & Ewy)PLAC NA GLANC 2016; (Grzegorz Layer, Ewa Labus, Michał Centkowski) Podwójna hybryda – kooperatywa w pasywnym budynku wielorodzinnym we Wrocławiu; (A+house / Jakub Dalek) Ruchomy falochron; (Joanna Muszyńska, Mateusz Waszak) Zagospodarowanie wschodniego nabrzeża Paprocan w Tychach; (RS+ Robert Skitek)

Finaliści w kategorii Pracownia eKodama Architektura Maćków Pracownia Projektowa medusa group menthol architects Pracownia Macieja Siudy PROJEKT PRAGA RS+ Robert Skitek SZCZ Jakub Szczęsny Ultra Architects Zieta Prozessdesign

*nazwy i autorzy podane zgodnie ze zgłoszeniami

Sponsorzy główni:

Sponsor technologiczny: