Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

i

Autor: Archiwum Architektury Kolekcja "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, makieta Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Fot. Marcin Czechowicz

Kolekcja „Architektury-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

2014-09-15 12:41

Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 20-lecia „Architektury-murator” i 25-lecia odzyskania wolności zainicjowaliśmy powstanie bezprecedensowej w Polsce kolekcji architektonicznej, w której skład wchodzi 25 makiet wybitnych obiektów zrealizowanych w naszym kraju po 1989 roku. 25 modeli w obiektywie Marcina Czechowicza

Kolekcja i wystawa powstały z okazji 20-lecia najważniejszego magazynu architektonicznego w Polsce. Redagowanie miesięcznika, poświęconego przede wszystkim współczesnej architekturze polskiej, jest wieloletnim, unikalnym doświadczeniem. Przez 20 lat na łamach "Architektury-murator" zaprezentowano około 3000 obiektów, które w sposób znaczący wpływają na polską przestrzeń. Ponad 2600 budynków i przestrzeni publicznych rywalizowało w organizowanym przez czasopismo konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, w którym przyznawane są jedne z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych w naszym kraju. "Architektura-murator" zorganizowała ponad 40 spotkań i konferencji, 20 konkursów i 11 wystaw oraz otrzymała 25 nagród i wyróżnień za szatę graficzną.

Miesięcznik ten stanowi JEDYNY tak obszerny zapis historii architektury naszego kraju po 1989 roku, swego rodzaju dwudziestoletnią kronikę inieprzerwaną analizę architektonicznych przemian. Skłoniło to redakcję do podjęcia szczególnego i niezwykle trudnego wyzwania - stworzenia kolekcji makiet obiektów, które miały decydujący wpływ na zmianę sposobu myślenia o architekturze w Polsce, które wyznaczały nowe trendy, momenty zwrotne, wyróżniły się na tle pozostałych, są zapisem historii. Kryteriami doboru były między innymi ich architektoniczna i techniczna innowacyjność, forma oraz wartość społeczna czy symboliczna.

Kolekcja "Architektury-murator" stanowi odzwierciedlenie wizerunku współczesnej Polski poprzez jej najnowsze budowle i przestrzenie publiczne. Wystawa, organizowana w 25-lecie przełomu 1989 roku, pokazuje, jak znaczące miejsce w naszej transformacji zajmuje architektura. Nie tylko, jak ważna społecznie, gospodarczo i kulturowo rolę pełni, lecz także jak silnym jest elementem identyfikacji.

Wyboru budynków dokonały wspólnie zespoły "Architektury-murator" i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Każda z realizacji została poddana szczegółowej analizie w aspekcie jej wpływu na historie polskiej architektury współczesnej. Kolekcja składa się zmakiet znanych i utytułowanych obiektów autorstwa najlepszych polskich architektów, ale też wybitnych projektantów zagranicznych. Na wystawie pojawia się ponadto dwieście innych, szczególnie ważnych obiektów architektury powstałych po 1989 roku, stanowiących dla nich istotny kontekst.

Kolekcja "Architektury-murator" to zbiór unikatowy nie tylko w skali naszego kraju. Niewiele muzeów na świecie może poszczycić się zbiorami modeli architektonicznych, które oprócz tego, że są ważnym i praktycznym narzędziem pracy architekta, często stanowią także miniaturowe dzieła sztuki. Przekrój historycznych i współczesnych obiektów, zaprezentowanych w formie makiet, znajduje się na przykład w muzeum sztuki idesignu Victoria and Albert w Londynie. Kolekcja "Architektury-murator" po prezentacji w ramach dwumiesięcznej wystawy znajdzie się w stałym posiadaniu Muzeum Sztuki Nowoczesnej, dołączajac tym samym do wielu cennych obiektów kultury.

Kolekcja "Architektury-murator”, po dwóch miesiącach prezentacji w centrum stolicy, w głównej sali wystawowej MSN (na powierzchni 1700 m²), znajdzie się w stałym posiadaniu Muzeum Sztuki Nowoczesnej, dołączając tym samym do wielu cennych obiektów kultury.

Kolekcja Architektury-murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Czas trwania wystawy: 2 października - 4 stycznia 2015

Wernisaż: 2 października, godz. 20.00

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

ul. Pańska 3, 00-124 Warszawa

wejście od ulicy Emilii Plater

AUTORZY WYSTAWY Idea kolekcji i kuratorka wydarzenia: Ewa P. Porębska

Kurator ze strony Muzeum Sztuki Nowoczesnej: Tomasz Fudala

Projekt wystawy, grafika: Artur i Magdalena Frankowscy (Fontarte)

Wyboru 25 obiektów dokonali: zespół miesięcznika "Architektura-murator" i Muzeum Sztuki Nowoczesnej: Agnieszka Dąbrowska, Tomasz Fudala, Joanna Mytkowska, Michał Nitychoruk, Ewa P. Porębska, Katarzyna Szadkowska, Grzegorz Stiasny, Anna Żmijewska, Tomasz Żylski

Asystentki kuratora: Karolina Filip, Klementyna Świeżewska

Prace koncepcyjne: Agnieszka Dąbrowska

Opisy obiektów: Tomasz Żylski

Realizacja wystawy: Michał Ziętek

Tłumaczenie: Barbara Gadomska, Marcin Matukiewicz, Nathaniel Espino, Grzegorz Stompor

Strona www.kolekcjaarchitektury.pl: Artur Bożek, Agnieszka Skolimowska

Organizatorzy: miesięcznik "Architektura-murator", Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Patronat:Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata OmilanowskaInstytut Adama Mickiewicza

Patroni medialni: Zwierciadło, TVP Kultura, Polityka, Gazeta Wyborcza, Radio WAWA, Trójka

Sponsorzy kolekcji:AlucoilGrupa Nowy StylPolski Koncern Naftowy OrlenPolskie Centrum Promocji MiedziRehau Spółka z o.o.Rockwool PolskaRöben PolskaVelux Polska