Zaślepka na obiekt leadowy Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury

20 lat "Architektury-murator"

2013-09-08 20:39

Uznana wśród architektów, opiniotwórcza, inicjująca wiele wydarzeń, konkursów, wystaw i dyskusji o społecznym charakterze, "Architektura-murator" jest dziś nie tylko czasopismem, lecz architektoniczną instytucją, promującą najlepsze wzorce architektury w kraju i na świecie.

ARCHITEKTURA_MURATOR 20 lat

Od 1994 roku nasze czasopismo nieustannie towarzyszyło wszystkim ważniejszym wydarzeniom architektonicznym: w 241 numerach, na przeszło 25 740 stronach miesięcznika zaprezentowaliśmy kilka tysięcy budynków autorstwa około 930 pracowni. Publikowaliśmy teksty dotyczące przestrzeni publicznych, nauczania architektury, dyskutowaliśmy o przyszłości. Nasz zespół nie zajmował się wyłącznie pracą nad gazetą. Organizowaliśmy konkursy (ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, Konkurs Studencki), wystawy (POLSKA. IKONY ARCHITEKTURY), inicjowaliśmy pokoleniowe spotkania (Młodzi do Łodzi) i wiele innych wydarzeń. Nie staraliśmy się epatować sensacją, modnymi graficznymi ozdobnikami czy efekciarskimi bon motami. Bowiem, tworząc „Architekturę”, postawiliśmy sobie za cel: profesjonalne, rzetelne przekazywanie zawodowej wiedzy o architekturze, promowanie najlepszych polskich osiągnięć w tej dziedzinie, popularyzowanie tematyki architektonicznej, pobudzanie dyskusji na temat architektury; a poprzez te działania odpowiadać na realne potrzeby społeczne – godnego życia w architekturze.

Zanim zrealizowaliśmy kolekcję dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej

opublikowaliśmy:241 numerów 25 740 stron

zaprezentowaliśmy na naszych łamach: 930 pracowni architektonicznych 2839 polskich realizacji

zorganizowaliśmy: 12 wystaw architektonicznych m.in.:

Krajobraz to dobro publiczne – wystawa plenerowa zorganizowana w 2014 roku we współpracy z Kancelarią Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Celem ekspozycji była prezentacja spektakularnych przykładów przestrzeni w znaczący sposób odmieniających wizerunek polskich miast – miejsc, które dzięki zaangażowaniu lokalnych władz i doświadczeniu projektantów zostały „odzyskane”, stając się przestrzeniami publicznymi na miarę XXI wieku.

POLSKA. IKONY ARCHITEKTURY – wystawa zorganizowana w 2006 roku we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, a następnie pokazana w Darmstadzie, Düsseldorfie, Luksemburgu, Bernie, Belgradzie, Karlstadzie i Bukareszcie. Jej celem była promocja Polski poprzez popularyzację 20 najbardziej znaczących obiektów architektonicznych, zrealizowanych między 1989 a 2005 rokiem, przełomowych dla rodzimej architektury i będących swoistymi znakami w przestrzeni. W trakcie wernisażu w Noc Muzeów 15 maja 2006 roku wystawę zwiedziło 6500 osób.

WARSZAWA. Na dzień przed – wystawa podsumowująca wyniki otwartego konkursu fotograficznego pod tym samym tytułem, pokazywana w czerwcu 1998 roku w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Zdjęcia miały stanowić osobistą refleksję nad tym, jaki obraz prezentuje stolica Polski u progu trzeciego tysiąclecia. Na konkurs nadesłano około 1500 fotografii, jury zakwalifikowało na wystawę prawie 500 prac.

7 edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2764 budynki powstałe w Polsce między 1989 a 2013 rokiem ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to konkurs na najlepsze obiekty zrealizowane w Polsce po 1989 roku. Jego celem jest promowanie najlepszych przykładów współczesnej architektury. Dotychczas odbyło się 7 edycji, w których wzięły udział 2764 budynki i przestrzenie. Pięć edycji dotyczyło obiektów warszawskich, dwie były ogólnopolskie. W 2012 roku ŻYCIE W ARCHITEKTURZE uzyskało patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który ustanowił i osobiście wręczył Grand Prix, pierwszą w historii nagrodę Prezydenta RP w dziedzinie architektury. W ramach tej edycji konkursu oddano rekordowa liczbę 368 000 głosów w internetowym plebiscycie na Ulubieńca Polski. 14 edycji Konkursu Studenckiego 2507 prac 6700 uczestników Konkurs Studencki organizowany od 1998 roku to jeden z najpopularniejszych w Polsce cyklicznych konkursów projektowych dla młodych, którego celem jest promowanie zdolnych i obiecujących studentów wydziałów architektury, architektury krajobrazu, architektury wnętrz czy wzornictwa przemysłowego. Tematy konkursu, inne w każdej edycji, dotyczą miasta i przede wszystkim małych form architektonicznych.

3 edycje spotkań Młodzi do Łodzi428 projektantów przed 40 rokiem życia Młodzi do Łodzi to organizowane co 5 lat ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów, których celem jest integracja środowiska architektonicznego w Polsce oraz dyskusja nad wyzwaniami, jakie stoją przed nimi u progu kariery zawodowej.

20 spotkań z cyklu Nowe piętro 60 prezentacji młodych architektów, designerów i grafików Nowe Piętro to organizowany w latach 2010-2012 wraz z warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej cykl comiesięcznych spotkań z przedstawicielami najmłodszego pokolenia polskich projektantów, reprezentujących trzy dziedziny: architekturę, grafikę i wzornictwo. Celem spotkań była konfrontacja tych dyscyplin i prezentacja właściwych jej przedstawicielom sposobów myślenia o kształtowaniu przestrzeni w dużej i małej skali.

5 konferencji architektonicznych m.in.:Gdzie przeszłość styka się z przyszłością. Rewitalizacja i rozszerzona rzeczywistość – miejskie strategie architektury XXI wieku, przygotowana we współpracy z ambasadą Holandii. Jej celem była wymiana doświadczeń architektów w przywracaniu wartości zdegradowanym przestrzeniom i prezentacja projektów inicjujących szeroko rozumiane procesy rewitalizacyjne w mieście. Udział w konferencji wziął m.in Ferry Piekart z Niderlandzkiego Instytutu Architektury (NAI), pomysłodawca opracowania systemów rozszerzonej rzeczywistości dla przestrzeni miejskiej m.in. Amsterdamu i Rotterdamu. Warszawa, 11 maja 2011

Od osiedla społecznego do osiedla strzeżonego poświęcona teraźniejszości i przyszłości blokowisk, a zorganizowana w autentycznej scenerii jednego z wielkich osiedli warszawskiego Ursynowa. Przygotowana z tej okazji wystawa Ursynów według „Architektury” pokazywała historię tego miejsca na przykładzie publikacji w archiwalnych i najnowszych numerach miesięcznika oraz materiałów filmowych z czasów budowy osiedla. Towarzyszyła jej również dyskusja głównych projektantów Ursynowa Północnego z mieszkańcami, a także panele dotyczące mieszkalnictwa w Polsce. Warszawa, 4-5 czerwca 2005

7 spotkań z cyklu Stacja młoda architektura14 prezentacji dokonań młodych pracowni architektonicznych Stacja Młoda Architektura to cykl wakacyjnych spotkań z młodymi polskimi architektami, zorganizowanych w 2013 roku na zaproszenie klubokawiarni Warszawa Powiśle. Ich celem była próba odpowiedzi na pytania nurtujące dziś nie tylko środowiska architektów, ale wszystkich zainteresowanych przestrzenią miejską.

4 spotkania z cyklu Wielkie Budowy III RP Zwiedzanie spektakularnych inwestycji z architektami i konstruktorami Wielkie Budowy III RP to cykl spotkań z architektami i konstruktorami organizowany w 2005 roku na terenach najbardziej spektakularnych pod względem technologicznym inwestycji, takich jak budynek Rondo I i centrum handlowe Złote Tarasy w Warszawie czy Manufaktura w Łodzi.

150 wywiadów z polskimi i zagranicznymi architektami m.in: 12 wywiadów Na nowy wiek Cykl Na nowy wiek, publikowany w miesięczniku w 2003 roku, to 12 rozmów z najwybitniejszymi światowymi architektami. Projektanci, tacy jak Renzo Piano, Álvaro Siza, Norman Foster czy Shigeru Ban, podjęli dla nas próbę odpowiedzi na szczególnie istotne u progu nowego milenium pytania: Dokąd zmierza architektura? Jaką rolę powinna pełnić? Jakie trendy będą obowiązywały w przyszłości? Rozmowy zostały przeprowadzone w 12 różnych miastach świata przez zaproszonych przez redakcję wykładowców architektury, praktykujących architektów, urbanistów, publicystów i dziennikarzy.

35 wywiadów z cyklu Zawód architekt Zawód architekt to cykl wywiadów prowadzonych od grudnia 2011 roku z wybitnymi polskimi architektami, których realizacje mają widoczny wpływ na charakter polskich miast i są prezentowane na łamach miesięcznika „A-m”. Jak projektują, co ich inspiruje, jak rozumieją uprawianie swojej profesji?

15 spotkań dyskusyjnych m.in.: Spotkanie Laureatów Honorowej Nagrody SARP w styczniu 2005 roku, któremu towarzyszyła publiczna debata: Dziedzictwo współczesności – co powinno przetrwać w polskiej architekturze; współorganizator spotkania: SARP.

Dyskusja publiczna dotycząca urzędu naczelnego architekta Warszawy i jego roli w nowej, demokratycznej rzeczywistości zorganizowana w maju 2001 roku w budynku Warsaw Trade Tower. Warsztaty Architektury 2001 – Architekta Dom w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, którym towarzyszyły wykłady m.in. Dominique’a Perrault’a i Bohdana Paczowskiego.

27 czatówCzaty z architektami, urbanistami, socjologami, historykami sztuki – prowadzony w latach 2001-2003 cykl rozmów on-line moderowanych przez redakcję „A-m”, których celem była wymiana poglądów z internautami na tematy architektoniczne (sposób wykonywania i etyka zawodu, architektura sakralna, konkursy).

1 bal Noc Tańczących Budynków Noc Tańczących Budynków to bal kostiumowy, na którym z okazji 15-lecia miesięcznika „A-m” w 2009 roku bawili się przebrani za własne realizacje architekci. Ta jubileuszowa impreza, zorganizowana w siedzibie SARP przez redakcję magazynu, nawiązywała w założeniu do nowojorskiego wydarzenia Fête Moderne - a Fantasie in Flame and Silver, zorganizowanego przez Society of Beaux-Arts Architects w 1931 roku. Pieniądze ze sprzedaży wejściówek przeznaczono na renowację neonu modernistycznego dworca Warszawa Powiśle.

2 Manifesty Młodej Polskiej ArchitekturyApele, skierowane do środowiska architektów w Polsce, narodziły się w wyniku gorących dyskusji prowadzonych przez młodych projektantów w ramach I i III Ogólnopolskich Konfrontacji Młodzi do Łodzi w 2003 i 2013 roku. 4 wydawnictwa specjalne 2 płyty Kto jest kim w architekturze Płyty Kto jest kim w architekturze dołączone były do numerów 12/2002 oraz 12/2011 „A-m” i prezentowały sylwetki architektów oraz pracowni architektonicznych, których obiekty publikowano w miesięczniku w latach 1994-2011

Książka Dokąd zmierza architektura? Wydany w 2005 roku zbiór 12 wywiadów z wybitnymi zagranicznymi architektami powstał na podstawie cyklu rozmów Na nowy wiek publikowanych w miesięczniku „A-m” w 2003 roku.

Kalendarz Poland Architecture of Change na 2007 rok Kalendarz Poland Architecture of Change (w wersji ściennej i książkowej), wydany we współpracy z MSZ, promował Polskę i rodzimą architekturę współczesną zagranicą. Kalendarz, zaprojektowany przez Grzegorza Laszuka, zdobył nagrodę specjalną Vidical 2007 za najlepsze opracowanie graficzne

otrzymaliśmy: 25 nagród i wyróżnień za szatę graficzną i okładki Honorową Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne dokonania w dziedzinie upowszechniania kultury okładki „Architektury-murator” znalazły się w zbiorach muzeum: Okładki, publikowane w latach 2008-2010 w cyklu „Architektura oczami młodego pokolenia grafików”, znalazły się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu.