Makieta budynku biurowego Nautilus w Warszawie

i

Autor: Marcin Czechowicz Makieta budynku biurowego Nautilus w Warszawie

Budynek biurowy Nautilus w Warszawie

2014-09-09 12:46

Budynek niczym delikatny, błyszczący gad uwięziony w klatce miejskiego kwartału wznosi do góry swój gruby ogon, a głowę z wysuniętym językiem wystawia groźnie nad ulicę. Nautilus stanowi punkt zwrotny nie tylko w krajobrazie Warszawy, ale też w karierze jego autora.

Nazwa obiektuNautilus
Adres obiektuWarszawa, ul. Nowogrodzka 9
Autorzyarchitekci Stefan Kuryłowicz, Marek Szcześniak, Tomasz Gientka
Współpraca autorskaarchitekci Paweł Gumuła, Fryderyk Szymański, Jacek Syropolski, Tomasz Wężyk
KonstrukcjaPro Invest, Krzysztof Kakowski, Mariusz Wrona, Andrzej Chmielewski
InwestorTop 2000 sp. z o.o.
Powierzchnia zabudowy2021.0 m²
Powierzchnia użytkowa11570.0 m²
Kubatura35450.0 m³
Projekt1996-1997
Data realizacji (początek)1996
Data realizacji (koniec)1998

Nautilus to budynek manifest, powstały na fali zmian, jakie nastąpiły po 1989 roku w Polsce. Pozornie tylko biurowiec, ale w śródmieściu Warszawy pełnym historii; budynek, który chciał opowiedzieć o swoim czasie i możliwościach, które ten czas przyniósł. A przyniósł wolność i wszystko, co się z nią łączy. Tę wolność prezentuje środkami, jakie ma do dyspozycji Architektura. Reszta zależy od ludzi.

W imieniu generalnego projektanta Stefana Kuryłowicza – Ewa Kuryłowicz

Nautilus to jeden z kilku ikonicznych budynków pracowni, o które pod koniec XX wieku wzbogaciło się śródmieście Warszawy, ale zarazem jedyny, którego ekstrawagancka, plastyczna forma w tak bezkompromisowy sposób została wpisana w uporządkowany, historyczny kwartał. Zgodnie z twórczym credo głównego projektanta Stefana Kuryłowicza, który uważał, że architektura musi budzić emocje, pod koniec lat 90. obiekt szokował zarówno dynamiczną kompozycją brył, jak i zrealizowanym z przemysłowych, gotowych elementów detalem. Budynek stanął na wąskiej działce, którą z trzech stron otaczają przedwojenne kamienice i budynki biurowe z końca lat 40. XX wieku. W charakterystyczny dla siebie sposób wyzwania lokalizacji architekt przekuł w symbol sukcesu. Komercyjne funkcje obiektu rozplanował rzeźbiarsko w dwóch przenikających się pod kątem prostym bryłach. Ta od strony ulicy anektuje przestrzeń publiczną wydatnym nadwieszeniem mieszczącym dodatkową powierzchnię biurową.

Wykonawca makiety: zespół PPU STANGEL 2014 – makiety, modele, miniatury

Nagrody:

2000 Ulubieniec Warszawy 1989-1999 w konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE

Makieta budynku biurowego Nautilus w Warszawie

i

Autor: Marcin Czechowicz Makieta budynku biurowego Nautilus w Warszawie