Makieta wieżowca Cosmopolitan w Warszawie

i

Autor: Marcin Czechowicz Makieta wieżowca Cosmopolitan w Warszawie

Wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie

2014-09-09 12:46

Budynek wyznacza nową jakość w zabudowie ścisłego centrum, z dużą wrażliwością łącząc metropolitalne aspiracje Warszawy z jej historią, kulturą i tradycją.

Nazwa obiektuBudynek apartamentowo-usługowy Cosmopolitan
Adres obiektuWarszawa, ul. Twarda 2/4
Autorzyprojekt architektoniczny – Jahn, architekt Helmut Jahn; projekt wykonawczy – Epstein
Współpraca autorskaJahn – architekci Philip Castillo, Nicolas Anderson, Sandy Gorshow, Steffen Duamler; Epstein – architekci Michał Jaworski, Paweł Drzewiecki, Aneta Mrozow, Agnieszka Wójcik, Halina Mościcka
KonstrukcjaBWL-Projekt, Jacek Andrzejewski, Kamil Semeniuk; Mosty-Gdańsk, Dominika Kłos
Generalny wykonawcaHochtief Polska
InwestorTacit Development Polska JS sp. z o.o. s.k.
Powierzchnia terenu3524.0 m²
Powierzchnia zabudowy2036.0 m²
Powierzchnia użytkowa43721.0 m²
Powierzchnia całkowita60939.0 m²
Kubatura214682.0 m³
Projekt2008-2009
Data realizacji (początek)2010
Data realizacji (koniec)2013

Cosmopolitan swoją smukłą i elegancką sylwetką zamyka perspektywę ulicy Emilii Plater. Jego wpływ na panoramę miasta nierozerwalnie łączy się z oddziaływaniem, jakie wywiera na przestrzeń publiczną. Baza i wspornik odnoszą się do skali ulicy i okolicznych budynków mieszkalnych. Architektura i przestrzeń miejska uzupełniają się wzajemnie.

Helmut Jahn

Ten 44-kondygnacyjny przeszklony wieżowiec powstał na zamknięciu jednej z głównych śródmiejskich ulic, w sąsiedztwie wielu innych drapaczy chmur. Jednak to on wydaje się najbardziej warszawski ze wszystkich stołecznych wysokościowców. Podobnie jak Warszawa godzi w sobie przeciwieństwa i skrajności. To budynek mieszkalny, ale maksymalnie transparentny, odsłaniający przez duże przeszklenia toczące się wewnątrz codzienne życie użytkowników, choć zapewnienie intymności to zazwyczaj główne założenie przy podobnych inwestycjach. Apartamentowiec, ale z dostępnym dla wszystkich, pełnym miejskich funkcji przyziemiem. Wieżowiec, ale taki, w którym wbrew powszechnie stosowanym rozwiązaniom można otwierać okna. To także jeden z najbardziej dojrzałych projektów Helmuta Jahna, architekta niemieckiego pochodzenia od blisko 50 lat pracującego w Stanach Zjednoczonych. W Cosmopolitanie pogodził on amerykański pragmatyzm z europejską kulturą, ceniącą umiar i dopasowanie do kontekstu. Kształt i wielkość 5-kondygnacyjnej bryły, nad którą nadwiesza się wieża, zostały dostosowane do sąsiadującej zabudowy placu Grzybowskiego, a cały budynek utrzymuje średnią wysokość śródmiejskich wieżowców.

Wykonawca makiety: Archimedes Solutions GmbH

Makieta wieżowca Cosmopolitan w Warszawie

i

Autor: Marcin Czechowicz Makieta wieżowca Cosmopolitan w Warszawie