Brick Award 2017

i

Autor: Archiwum Architektury Grand Prix w konkursie Brick Award 2015. Budynek mieszkalno-usługowy ZW109 w Koszalinie, projekt: HS99, Fot. Jakub Certowicz

Nabór zgłoszeń do Brick Award 2017

2016-11-15 7:00

Rusza trzecia polska edycja konkursu Wienerberger Brick Award, w którym nagradzane są najlepsze budynki zrealizowane z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Zgłoszenia można przesyłać do 6 lutego 2017 roku.

Międzynarodowy konkurs Brick Award organizowany jest od ponad 12 przez firmę Wienerberger – producenta materiałów ceramicznych. Nagroda przyznawana jest co dwa lata najlepszym obiektom, w których zastosowano materiały ceramiczne (dowolnego producenta).

Nagroda ta ustanawia dialog o architekturze i roli cegły. Pokazuje ona architektom i opinii publicznej, że ten tradycyjny materiał nie jest wcale przestarzały i może być wykorzystany na wiele różnych sposobów – mówi Matija Bevk, słoweński architekt i członek jury konkursowego Wienerberger Brick Award 2016, wskazując na charakter i misję zarówno materiału, jak i samego konkursu.

Polska edycja Brick Award odbyła się po raz pierwszy w 2013 roku. Otwarta formuła pozwoliła na przegląd najciekawszych obiektów, zaprojektowanych przez polskich architektów. Najlepsze prace reprezentowały polską architekturę w międzynarodowym konkursie. W pierwszej edycji nagrodzono siedzibę Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, autorstwa AiR Jurkowscy Architekci oraz budynek mieszkalny przy ul. Inżynierskiej we Wrocławiu, autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak. Bydunki te znalazły się pośród 50 najlepszych ceramicznych obiektów z całego świata i zostały zaprezentowane w albumie Brick’14. W drugiej edycji polskiego Brick Award, Jury konkursowe wyróżniło m.in. budynek mieszkalno-usługowy ZW109, którego projekt powstał w pracowni HS99, oraz Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego, projektu Maćków Pracownia Projektowa.

Do trzeciej edycji konkursu mogą być zgłaszane obiekty zrealizowane po 1 stycznia 2014 roku, w których zastosowano innowacyjne, oryginalne rozwiązania architektoniczne i zawierają materiały ceramiczne: cegły w ścianach, na elewacji bądź ceramiczne dachówki. Zwycięzcy trzeciej edycji Brick Award 2017 będą reprezentować będą Polskę w międzynarodowym konkursie, który odbędzie się w 2018 roku.

Kategorie konkursowe: • Budynek mieszkalny • Budynek użyteczności publicznej• Renowacja / Rekonstrukcja • Budynek w zabudowie miejskiej (Urban infill).

Realizacja może mieć miejsce także poza granicami kraju, ale na podstawie projektu polskiego architekta. W ramach dodatkowej kategorii Projekt bez realizacji (kategoria niereprezentowana w konkursie międzynarodowym, zwycięski projekt nie będzie nominowany do Brick Award 2018), mogą być też zgłaszane projekty, które jeszcze nie zostały wybudowane. Ta kategoria została utworzona głównie z myślą o początkujących architektach i studentach, którzy chcieliby pochwalić się swoimi nieszablonowymi pomysłami. Dlatego też w ramach promocji konkursu, jesienią tego roku, na wybranych największychpolskich uczelniach z kierunkiem architektura, planowane są wystawy, prezentujące najlepsze ceramiczne obiekty z całego świata (również z Polski), nagrodzone w ramach Brick Award. Wystawę na każdej uczelni będzie poprzedzać wykład inaugurujący z udziałem przedstawiciela ze świata architektury.

Terminy: 15 listopada 2016 - 6 lutego 2017 - nabór zgłoszeń 21 lutego 2017 - obrady jury7 marca 2017 - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

Zgłoszone obiekty będą oceniane przez jury w składzie:

- prof. dr hab. arch. Ewa Kuryłowicz, wiceprezes i generalny projektant pracowni Kuryłowicz&Associates sp. z o. o., profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, laureatka wielu nagród oraz wyróżnień architektonicznych- arch. Robert Konieczny, architekt, założyciel pracowni KWK Promes powstałej w 1999 roku, jeden z najczęściej publikowanych polskich architektów za granicą,- arch. Tomasz Studniarek, współzałożyciel pracowni Archistudio Studniarek+Pilinkiewicz, pracownik dydaktyczny Katedry Projektowania Architektonicznego W.A. Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach; w latach 2003-2009 Prezes SARP o/Katowice,- arch. Piotr Śmierzewski, współzałożyciel biura projektowego HS99 powstałego w 1999 roku, laureat Grand Prix polskiej edycji konkursu Brick Award 2015,- red. Ewa P. Porębska, redaktor naczelna magazynu „Architektura-Murator”, która za zasługi dla rozwoju i promocji architektury polskiej otrzymała medal Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP Bene Merentibus oraz medal Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, jurorka konkursu Mies van der Rohe Award 2013- red. Piotr Sarzyński, dziennikarz tygodnika „Polityka”, zajmujący się problematyką kulturalną, popularyzator sztuki oraz architektury, autor książki "Wrzask w przestrzeni" oraz programu "Blaski i Wrzaski" w TVP1 poświęconych przestrzeni publicznej w Polsce,- Grzegorz Piątek, krytyk architektury i kurator, członek zarządu fundacji Centrum Architektury, wyróżniony Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji (2008), Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie.

Nad prawidłowością przebiegu konkursu będzie czuwał arch. Rafał Mroczkowski, Sekretarz Konkursu, od 2009 roku właściciel firmy Mroczkowski Architekci, specjalizującej się w projektowaniu obiektów użyteczności publicznej, kompleksów biurowych oraz budynków mieszkalnych wielorodzinnych.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie: http://brickaward.pl/