Nowe centrum Bródna – jak zagospodarować ul. Kondratowicza?

i

Autor: Archiwum Architektury

Nowe centrum Bródna – jak zagospodarować ul. Kondratowicza?

2015-12-18 18:07

Tylko do 11 stycznia trwa nabór na warsztaty urbanistyczno-architektoniczne dotyczące zagospodarowania ulicy Kondratowicza na warszawskim Bródnie. Wśród ekspertów Marlena Happach, Paweł Detko, Wojciech Kotecki, Janina Trepczyńska-Grynberg i Zygmunt Użdalewicz, a do wygrania 22 tysiące złotych.

Pod koniec października rozstrzygnięto przetarg na budowę kolejnych 6 stacji II linii metra – trzy nowe przystanki w stronę Targówka i trzy w stronę Woli mają powstać do 2022 roku. Tymczasem władze miasta pomału przymierzają się też do realizacji końcowych odcinków podziemnej kolejki. Na zlecenie ratusza warszawski oddział SARP przygotuje koncepcję przestrzennego zagospodarowania rejonu ulicy Kondratowicza, przy której planowane są dwie ostatnie stacje II linii metra. Koncepcja wyłoniona zostanie podczas dwuetapowych warsztatów, których koordynatorem jest Paweł Jaworski, filozof, architekt i aktywista miejski. W ramach prac zespołowych zostaną przeprowadzone szeroko zakrojone konsultacje społeczne i akcja promocyjna. Odbędą się też spacery z mieszkańcami i otwarta dyskusja na temat zagospodarowania przestrzeni publicznej tego obszaru Bródna.

Nabór na warsztaty już się rozpoczął i potrwa do 11 stycznia 2016 roku. Zgłoszenia, przesłane wyłącznie drogą mailową, powinny zawierać wstępną propozycję zmian, w szczególności jej główne cele, najważniejsze problemy i przyjęte metody działań oraz ewentualne korzyści w skali lokalnej i ogólnomiejskiej. Prace oceni jury w składzie Janina Trepczyńska-Grynberg, Marlena Happach, Paweł Detko, Wojciech Kotecki, Zygmunt Użdalewicz i Marek Mikos. Wyniki zostaną opublikowane w połowie stycznia. Do drugiego etapu zostanie zaproszonych pięciu uczestników (lub zespołów projektowych), których zadaniem będzie opracowanie zaproponowanych wcześniej rozwiązań. Każdy z nich otrzyma 22 tys. złotych. Bardzo się cieszę, że udało się nam powrócić do sprawdzonej formy warsztatów jako dyskusji środowiskowej. Ich odświeżona formuła przewiduje aktywny udział mieszkańców, którzy są bezpośrednimi użytkownikami analizowanej przestrzeni. Myślę, że w każdych kolejnych organizowanych przez nas warsztatach w coraz większym stopniu udaje się nam wykorzystać ich potencjał i przemyślenia – mówi Marek Mikos, szef miejskiego biura architektury i jeden z jurorów.

Szczegóły, regulamin i formularz zgłoszeniowy na stronie warszawskiego oddziału SARP.