Architektura MuratorKrytykaKsiążki o architekturze. Wiel Arets i współczesna architektura Holandii

Książki o architekturze. Wiel Arets i współczesna architektura Holandii

Wiel Arets to jeden z najbardziej znanych twórców współczesnej architektury Holandii. Książka Wiel Arets. Autobiographical references zawiera prezentacje ponad 60 projektów, 5 wykładów oraz 10 wywiadów z architektem. Publikację recenzuje Sonia Prószyńska

Wiel Arets Architects: nowy biurowiec firmy Allianz w Zurychu Biurowiec firmy Allianz w Zurychu to najnowsza realizacja pracowni architektonicznej Wiel Arets Architects. Abstrakcyjny wzór marmuru zastosowany na szklanej fasadzie, to odwołanie do słynnego pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie
Vitruvii. De architectura libri decem Witruwiusz był wiernym uczniem Greków i zakładał, że w nowych rzeczach znajdziemy tylko uniwersalne reguły; my już nie wierzymy w taki porządek, więc pomysłowość kieruje nas w stronę eksperymentowania – recenzja Pawła Jaworskiego.
Wpływ realizacji na przemiany planu miasta Część fragmentów tego opracowania ma znaczenie wyłącznie historyczne, jednak mimo to ułatwiają zrozu-mienie genezy obecnego zagospodarowania naszego otoczenia – recenzja Pawła Jaworskiego.
Temporäre Räume. Konzepte zur Stadtnutzung Teksty umieszczone w publikacji mają charakter teoretyczny lub praktyczny: część z nich odnosi się do zagadnień definicyjnych, prawnych, ekonomicznych czy organizacyjnych, a pozostałe są studiami kon-kretnych projektów, w których użyto rozwiązań zaplanowanych od początku jako tymczasowe – recenzja Pawła Jaworskiego.
Radykalne miasta McGuirk rozpoczyna swoje rozważania od opisu źródeł porażki modernistycznego myślenia o scentralizowanym planowaniu wielkoskalowych osiedli mieszkalnych, a także pierwszej próby innej odpowiedzi na pytanie o niedobór mieszkań poprzez prezentację peruwiańskiego projektu PREVI – recenzja Pawła Jaworskiego.
Zbigniew Karpiński. Wspomnienia Wspomnienia Karpińskiego to skondensowana historia architektury czasów PRL-u. W tym także nierzadkie wtedy zagraniczne kontakty: zawodowe wyprawy na Kubę, realizacja ambasady w Pekinie, Paryż, ale przede wszystkim Finlandia. Wprawdzie warszawskie realizacje nie przypominają tych z Helsinek, niemniej Karpiński chłonął klimat tamtejszej estetyki, prostoty, szacunku dla przyrody i potulnej zgody na lokalny klimat – recenzja Hanny Faryny-Paszkiewicz.
Noahʼs Ark. Essays on Architecture Paryski historyk sztuki stawia wiele pytań, ale nie daje prostych i szybkich odpowiedzi. Czym jest architektura w relacji do budowania, czasu i historii? Jaki jest jej związek z katastrofą – od Arki Noego po WTC? Co odkrywa albo zakrywa przed nami mgła otaczająca Blur Pavilion ze Swiss Expo 2002? – recenzja Agnieszki Dąbrowskiej.