Architektura MuratorKrytykaMieszkanie po polsku 1945-2018

Mieszkanie po polsku 1945-2018

Powojenne polskie mieszkalnictwo w swej ponad siedemdziesięcioletniej historii miało swoje sukcesy, ale i częste porażki. Jednak mimo tych ostatnich, w każdym okresie, w każdej stylistyce, powstawały ekspery-mentalne zespoły lub pojedyncze obiekty o niebanalnej i innowacyjnej formie, strukturze i technologii. Su-biektywny wybór dziesięciu najlepszych rozwiązań polskiej architektury mieszkaniowej prezentuje jej znawca Ryszard Nakonieczny.

Mieszkanie po polsku 1945-2018
Osiedle Koło II WSM w Warszawie. Fragment jednego z budynków od strony galerii; Fot. Marcin Czechowicz
Tagi:
Rezydencja w Design Museum. Nabór zgłoszeń Tematem programu rezydencyjnego londyńskiego Design Museum na rok 2018 jest Mieszkanie. Przedsięwzięcie ma na celu promowanie młodych projektowych talentów.
Ruszył konkurs na modelowy budynek wielorodzinny w programie Mieszkanie Plus Spółka BGK Nieruchomości ogłosiła właśnie konkurs na projekt modelowego budynku wielorodzinnego w programie Mieszkanie Plus. Przyjmowanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie tylko do 20 kwietnia. W jury m.in. Stanisław Niemczyk, Aleksander Wołodarski, Witold Zandfos, Ryszard Gruda i Magdalena Wrzesień.
WARSZAWA W BUDOWIE w tym tygodniu: sesja Jak mieszkać? oraz dyskusja o Polskiej Polityce Architektonicznej Roczne wydatki państwa na mieszkalnictwo to tylko 0,2% budżetu. Tymczasem 60% Polaków nie stać na własne mieszkanie. W jaki sposób budować i poradzić sobie z problemem drożyzny na rynku mieszkaniowym? Czy czeka nas mieszkaniowa katastrofa i osiedla kontenerów?
Stowarzyszenie Odblokuj na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego Projekt M3 to odwzorowanie typowego dwupokojowego mieszkania na warszawskim osiedlu Służew nad Dolinką. Symboliczny pawilon który stanie się miejscem akcji, warsztatów, wystaw poświęconych architekturze osiedla, jego przeszłości oraz wizjom przyszłych zmian ma sprowokować dyskusję o podnoszeniu jakości życia ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie potencjału zielonej przestrzeni.
Carlo Scarpa: Projekty dla teatru. Przestrzenie mieszkalne W latach 30.- 60. architekt projektował domy i wille, które mają zasadniczą wartość dla zrozumienia jego badań nad przestrzenią mieszkalną. W ramach działalności MAXXI Architettura oraz Centrum Carlo część wystawy poświęcono również teatrom projektowanym przez weneckiego mistrza