Architektura MuratorKrytykaNowa klasyfikacja polskiej architektury

Nowa klasyfikacja polskiej architektury

Polscy historycy sztuki nadal nie wypracowali spójnej klasyfikacji rodzimej architektury. Próby systematyzacji podejmują sami projektanci – przedstawiamy jedną z nich, którą stworzył krakowski architekt Krzysztof Ingarden, posługując się metodą pozwalającą szeregować kierunki na wyobrażonej osi czasu.

Zestawienie kierunków architektonicznych przedwojnia
Zestawienie kierunków architektonicznych przedwojnia na podstawie klasyfikacji Lecha Niemojewskiego; fot. NAC (z wyjątkiem zdjęcia pawilonu w Częstochowie – źródło: www.wystawa1909.pl – oraz Domu Towarowego w Warszawie – źródło: F. Jabłkowski, Romans ekonomiczny)
Polska. Architecture – ciąg dalszy Wystawa Polska. Architecture, prezentująca 24 nowo powstałe lub zmodernizowane obiekty, sportretowane przez najlepszych rodzimych fotografów architektury, odwiedziła już m.in. Irlandię, Austrię, Indie, Kanadę i Liban. Z wyjątkowym zainteresowaniem spotkała się Chinach, gdzie gościła już dwukrotnie. Pierwszy raz zaprezentowano ją w listopadzie 2015 roku w Kantonie. Ekspozycję wzbogaciły wówczas makiety przygotowane przez chińskich studentów. W listopadzie 2017 roku jej nową odsłonę można było zobaczyć w Shenzhen i Chengdu.
Skromna jak... polska architektura. Wystawa Krakowski oddział SARP zaprasza na wystawę przygotowaną z okazji 140. rocznicy istnienia stowarzyszenia. Zaprezentowana podczas Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie ekspozycja Architektura polska dzisiaj pokaże współczesną polską „architekturę powściągliwości i umiarkowania”.
Dworzec kolejowy w Katowicach. Brutal - retrospekcja Wystawa prezentowana w gliwickiej Czytelni Sztuki przypomina "Brutala" - wyburzony w 2011 roku dworzec kolejowy w Katowicach. Zaprojektowany przez grupę Tygrysów dworzec uznawany był za najważniejszy w polskiej architekturze przykład brutalizmu
Przyszłość polskiej architektury mieszkaniowej. Debata w Ambasadzie Niemiec Czy zrównoważone projektowanie to przyszłość polskiej architektury mieszkaniowej? Fundacja Twórców Architektury, Ambasada Niemiec oraz biuro COQUI MALACHOWSKA COQUI zapraszają na Warszawskie Rozmowy Architektoniczne. Wydarzeniu towarzyszy zwiedzanie 19. Dzielnicy w Warszawie zaprojektowanej przez pracownię JEMS Architekci
APEL MŁODEJ POLSKIEJ ARCHITEKTURY DO ŚRODOWISKA ARCHITEKTÓW. III Ogólnopolskie Konfrontacje Młodzi do Łodzi „Trzeba udowodnić społeczeństwu, że zawód architekta jest niezbędny”,  „w projektach powinno być mniej konceptów, a więcej kontekstów”, „większa integracja środowisk urbanistów i architektów” – to tylko wybrane hasła z Apelu Młodej Polskiej Architektury wystosowanego do rodzimego środowiska architektonicznego. Apel narodził się w wyniku gorących dyskusji prowadzonych przez młodych architektów w ramach III Ogólnopolskich Konfrontacji Młodzi do Łodzi, zorganizowanych przez miesięcznik „Architektura-murator”
Arabskie przygody polskiej architektury: postmodernizm jest prawie w porządku Łukasz Stanek zebrał obfity materiał ilustrujący zaangażowanie polskich architektów w państwach Bliskiego Wschodu, Arabii i północnej Afryki