Cities under siege. The new military urbanism

i

Autor: Archiwum Architektury Stephan Graham, Cities under siege. The new military urbanism, Verso 2010

Stephan Graham, Cities Under Siege. The New Military Urbanism

2015-11-27 10:31

Graham twierdzi, że współcześnie toczą się dwa równoległe i powiązane ze sobą procesy: militaryzacji miast i urbanizacji wojen. Społeczeństwa zachodnie pokładają nadzieje w wybranych demokratycznie władzach, wierząc, że dane im w ręce narzędzia – aparat bezpieczeństwa i siły zbrojne – zostaną prawidłowo wykorzystane – recenzja Artura Jasińskiego.

Stephen Graham jest autorem pojęcia Nowej Militarnej Urbanistyki, będącego oczywiście parafrazą nazwy Nowa Urbanistyka. Zdefiniował ją jako zbiór zastosowań militarnych strategii i nowoczesnych technologii, umożliwiających zarówno kontrolę i inwigilację mieszkańców zachodnich miast, jak i prowadzenie orientalnych wojen, które toczone są głównie w terenie zurbanizowanym. Doktryny militarne są przeobrażane w sposób, w którym zacierają się różnice pomiędzy działaniami policyjnymi, wywiadowczymi i wojskowymi, gdzie zanikają podziały pomiędzy stanem wojny i pokoju, operacjami w skali lokalnej, narodowej i globalnej.

Wojny, które dawnej były ograniczone zarówno w czasie, jak i przestrzeni, stają się coraz częściej zjawiskami bezgranicznymi i ponadczasowymi. Graham twierdzi, że współcześnie toczą się dwa równoległe i powiązane ze sobą procesy: militaryzacji miast i urbanizacji wojen. Społeczeństwa zachodnie pokładają nadzieje w wybranych demokratycznie władzach, wierząc, że dane im w ręce narzędzia – aparat bezpieczeństwa i siły zbrojne – zostaną prawidłowo wykorzystane. Tymczasem w cyfrowej epoce „niewidzialnego bezpieczeństwa” i prowadzonych na odległość zrobotyzowanych wojen, każde miasto może stać się panoptykonem, a każdy obywatel – przedmiotem inwigilacji. Każdemu człowiekowi może zostać zaocznie wymierzony wyrok śmierci, który wykonany zostanie nagle i nieuchronnie za pomocą zdalnie sterowanego drona.