We Are All Stardust. Conversations With Stefan Klein

i

Autor: Archiwum Architektury Stefan Klein, We Are All Stardust. Conversations with Stefan Klein, Scribe 2015 (I Wyd. 2010)

We Are All Stardust. Conversations With Stefan Klein

2017-07-28 12:30

Czytam te wywiady już trzeci raz i chyba będę czytywać przez lata. Biolog Richard Dawkins mówi o egoizmie i bezinteresowności. Neurolog V. S. Ramachandran o świadomości. Biolog molekularny Elisabeth Blackurn o starzeniu się. Filozof Peter Singer o moralności. Lekarz i socjolog Nicholas Christakis o związkach między ludźmi, a chemik i poeta Roald Hoffmann o pięknie. To tylko mały wybór różnorodności tematów i myśli, jakie zapewnia nam ten zestaw postaci – recenzja Cezarego M. Bednarskiego.

Niestety, gdy Stefan Klein przeprowadzał swoje wywiady z luminarzami świata nauki, nie żył już mój osobisty bohater – amerykański fizyk Richard Feynman. Podtytuł zbioru dziewiętnastu rozmów, w oryginale wydanego po niemiecku, brzmi: Naukowcy, którzy kształtowali nasz świat, mówią o swojej pracy, życiu i o tym, co by chcieli jeszcze zrozumieć. Czytam te wywiady już trzeci raz i chyba będę czytywać przez lata. Richard Dawkins mówi o egoizmie i bezinteresowności. Neurolog V. S. Ramachandran o świadomości. Biolog molekularny Elisabeth Blackurn o starzeniu się.

Filozof Peter Singer o moralności. Lekarz i socjolog Nicholas Christakis o związkach między ludźmi, a chemik i poeta Roald Hoffmann o pięknie. To tylko mały wybór różnorodności tematów i myśli, jakie zapewnia nam ten zestaw postaci. We Are All Stardust... to wszechstronna książka, zbiór stymulujących przemyśleń i rozważań przedstawionych przystępnym językiem, który każdy czytelnik, nawet mało wtajemniczony, jest w stanie pojąć. Są między nami architekci-beztalencia, są też pięknoduchy uprawiające grę medialną z pomocą dziwacznych projektów i naciąganej narracji. Są też prawdziwi architekci, którzy jak naukowcy łączą pościg za logiką techniczną i funkcjonalną z elegancją i pięknem. To im polecam tę książkę – do wielokrotnego czytania, bo mimo że czyta się ją łatwo, za każdym razem przynosi nowe myśli i inspiracje.