fotka z /zdjecia/Perspective_B_big.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury

Kerez w Muzeum

2010-02-03 1:00

Nie tak dawno Günther Vogt wybitny szwajcarski architekt krajobrazu zaprezentował makietę otoczenia przyszłego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wstępną koncepcję tworzył we współpracy z architektem Christianem Kerezem na etapie konkursu architektonicznego.

Christian Kerez jest zwycięzcą międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt siedziby Muzeum. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 18 lutego 2007 roku. Koncepcja przedstawiona przez biuro Christian Kerez Architekt ETH/SIA została wybrana przez międzynarodowe jury spośród 109 zgłoszonych projektów. Wraz z podpisaniem kontraktu rozpoczęły się prace projektowe.Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, architekt Christian Kerez i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie urządzili pokaz najnowszych modeli i wizualizacji budynku. Zaprezentowane zostały efekty pracy architekta i ewolucja, jakiej ulega projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Po konsultacjach i po wielokrotnych wizytach w Warszawie, Kerez poznał dokładnie potrzeby Muzeum i urbanistyczną strukturę miasta, co znalazło odbicie w nowych rozwiązaniach architektonicznych, które zaproponował. Pokaz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie był szansą przyjrzenia się pracy architekta. Zaprezentowane modele pozwoliły zobaczyć jakimi ścieżkami przebiega proces tworzenia architektury, jak rodzi się konstrukcja i przestrzeń przyszłego Muzeum. Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie pierwszym zrealizowanym obiektem na obszarze Pl. Defilad. Jego wzniesienie zapoczątkuje proces rewitalizacji ścisłego centrum Warszawy, które ma przebiegać zgodnie z finalizowanym obecnie planem zagospodarowania terenów wokół Pałacu Kultury i Nauki. Zgodnie z wytycznymi tego planu, budynek Muzeum sąsiadować będzie od strony północnej z Parkiem Świętokrzyskim, a od strony południowej z nowym, reprezentacyjnym placem miejskim (zwanym Agorą). Według warunków kontraktu, całkowita powierzchnia nowego obiektu wynosić będzie ok. 35 tys. m.kw., z czego powierzchnia sal ekspozycyjnych zajmie prawie 9 tys. m.kw. Podane liczby porównywalne są z powierzchnią całkowitą londyńskiej Tate Modern.Termin rozpoczęcia budowy planowany jest na I kwartał 2011 roku, a jej zakończenie na koniec IV kwartału 2013 roku. Muzeum ma być oficjalnie oddane do użytku wiosną 2014 roku. W oczekiwaniu na budowę docelowej siedziby, Muzeum od jesieni 2007 roku prowadzi działalność programową w przekazanym przez władze miasta lokalu przy ulicy Pańskiej 3.

Nie tak dawno Günther Vogt wybitny szwajcarski architekt krajobrazu, projektant otoczenia takich obiektów jak Tate Modern w Londynie czy stadion Allianz Arena w Monachium, zaprezentował makietę otoczenia przyszłego gmachu Muzeum i proponowaną przez siebie koncepcję urządzenia pomniejszonego Placu Defilad oraz Parku Świętokrzyskiego. Wstępną koncepcję otoczenia Muzeum Günther Vogt tworzył we współpracy z architektem Christianem Kerezem na etapie konkursu architektonicznego. Prezentowany obecnie projekt jest wynikiem dalszych studiów Vogta nad tym zagadnieniem i jego fascynacji możliwościami, jakie stwarza dla architektów krajobrazu planowane zagospodarowanie otoczenia Pałacu Kultury.Wobec zbliżającego się rozpoczęcia budowy gmachu Muzeum (ma to nastąpić w 2011 roku), kwestia zaprojektowania jego bezpośredniego sąsiedztwa staje się kolejnym ważnym zadaniem planistycznym. Władze Warszawy zainteresowane są organizacją międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt Placu Defilad w nieodległej przyszłości. Obecny pokaz koncepcji Günthera Vogta ma być zachętą do dyskusji o otoczeniu Muzeum i o oczekiwaniach wobec rozwiązań architektonicznych, które w takim konkursie miałyby zostać wyłonione.


Informacje: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, 00-124 Warszawa, tel. +48 22 596 40 10, fax +48 22 596 40 22, http://www.artmuseum.pl/, http://www.kerez.ch/