Modernizacja Biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

i

Autor: Archiwum Architektury

Modernizacja biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

2017-02-20 16:21

Siedziba biblioteki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu już wkrótce zmieni się w nowoczesną placówkę edukacyjną. Wszystko za sprawą rozbudowy i modernizacji według projektu Neostudio Architekci.

Nazwa obiektuBiblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Przyrodniczego
Adres obiektuPoznań, ul. Witosa 45
AutorzyNeostudio Architekci; Bartosz Jarosz, Paweł Świerkowski
Współpraca autorskaAdrianna Fiącek, Weronika Kurdziałek, Tomasz Sołtysiak, Bartosz Wojciechowski
Architektura wnętrzNeostudio Architekci
KonstrukcjaBud-ekspert
InwestorUniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Biblioteka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mieści się w budynku przy ul. Witosa 45, wzniesionym według projektu Lecha Sternala, Witolda Milewskiego i Zygmunta Skupniewicza. Ze względu na zbyt małą powierzchnię i niewielką wysokość kondygnacji, obiekt może pomieścić ograniczony wolumen zbiorów. Częściowo ukryty za skarpą, horyzontalny budynek nie spełnia też potrzeb nowoczesnej placówki edukacyjnej. Z tego względu władze uczelni pojęły decyzję o rozbudowie i modernizacji istniejącej biblioteki.

Opracowanie projektu powierzono pracowni Neostudio Architekci. Priorytetem było możliwie nieinwazyjne zwiększanie rozmiarów bryły budynku, pomimo obszernego programu rozbudowy i nadbudowy – czytamy w założeniach autorskich. Cel ten osiągnięto poprzez rozbudowę budynku od strony południowej na całej jego wysokości oraz nadbudowę tak powiększonego obiektu o jedną kondygnację.

Podczas gdy część dobudowana od strony południowej kontynuuje schemat podziałów elewacji oraz przejmuje jej fakturę i kolorystykę, nadbudowa kontrastuje z nią barwą i rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Lekka konstrukcja przekryta została dachem o zygzakowatej linii, przypominającym rozwiązania typowe dla architektury przemysłowej. Umieszczone w nim pod dużym kątem świetliki doprowadzają światło zarówno najwyższej kondygnacji, jak i położonej na pierwszym piętrze wypożyczalni z ogólnodostępnymi księgozbiorami.

Przebudowa biblioteki umożliwi zwiększenie obecnego księgozbioru z niecałych 600 tys. do prawie 923 tys. woluminów we wszystkich pomieszczeniach. Na parterze budynku zlokalizowano funkcje dodatkowe - hol wystawienniczy, bufet oraz przestrzenie relaksu i integracji, dzięki którym biblioteka będzie mogła stać się centrum studenckiego życia. W kondygnacji przyziemia zaprojektowano też pojemne magazyny. Na pierwszym piętrze od strony południowej znalazł się kolejny magazyn, a od północnej strefa wykładowa z zapleczem i pomieszczenia administracyjne. Część środkowa mieści wypożyczalnię z otwartym księgozbiorem połączoną z kondygnacją wyżej poprzez otwór w stropie oraz wolnostojącą, otwartą klatkę schodową na planie okręgu. Drugie piętro to z kolei otwarta przestrzeń czytelni z księgozbiorem oraz pomieszczeniami nauki cichej, grupowej i indywidualnej.

Realizacja ma zostać ukończona w 2019 roku.