Muzeum nad Wisłą, Adolf Kirschanitz

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja skali i lokalizacji tymczasowego pawilonu Muzeum nad Wisłą projektu Adolfa Krischanitza

Muzeum nad Wisłą

2016-05-25 18:16

Już w marcu przyszłego roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zainauguruje działalność tymczasowego pawilonu nad Wisłą. 2 czerwca 2016 odbędzie się spotkanie z jego autorem, jednym z najbardziej znanych austriackich architektów Adolfem Krischanitzem, który opowie o projektowaniu przestrzeni dla sztuki.

14 maja 2016 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie opuściło tymczasową siedzibę w dawnym pawilonie Emilia. Nie oznacza to jednak, że do czasu powstania nowego budynku przy Placu Defilad instytucja wstrzymuje działalność. Wciąż działa niewielka przestrzeń wystawiennicza w budynku przy ulicy Pańskiej, gdzie mieszczą się biura oraz kawiarnia z księgarnią. A już marcu 2017 roku zainaugurowany zostanie tymczasowy pawilon wystawowy nad Wisłą. Obiekt powstanie na przedłużeniu ulicy Lipowej, na skwerze Cubryny, w sąsiedztwie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Nauki Kopernik i pozostanie tam aż do otwarcia docelowej siedziby muzeum w 2020 roku. Autorem projektu jest austriacki architekt Adolf Krischanitz.

Pawilon został zaprojektowany jako budowla przenośna, drewniana, do kilkukrotnego wykorzystania. Jego pierwszą lokalizacją była działka po enerdowskim Pałacu Republiki w samym centrum Berlina. W latach 2008-2010 w obiekcie odbywały się wystawy Temporäre Kunsthalle – instytucji prezentującej najnowsze zjawiska w sztuce. Ograniczony czas funkcjonowania pawilonu w Berlinie znalazł odzwierciedlenie w przemyślanej, klarownej koncepcji architektonicznej. Jej najbardziej charakterystyczne cechy to możliwość szybkich przekształceń, elastyczność i funkcjonalność. Powierzchnia sali wystawowej w pawilonie wynosi 600 m2, ale sztuka znajdzie się także na zewnątrz – elewacje budynku zostały wykonane z materiału przypominającego tkaninę, który pełni funkcje kolejnego nośnika dla prac artystów. Obiekt został użyczony muzeum bezpłatnie przez wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, założoną w 2002 roku przez Francescę von Habsburg.

Adolf Krischanitz w swoim dorobku ma liczne projekty obiektów wystawienniczych, począwszy od rozbudowy wiedeńskiej Secesji, projektów budynków Kunsthalle w Wiedniu i w Krems, po renowację i rozbudowę wiedeńskiego 21er Haus. Podczas spotkania w Warszawie 2 czerwca 2016 roku architekt opowie o projektowaniu przestrzeni dla sztuki. Rozmowę poprowadzi architekt Jan Strumiłło. Tego samego dnia zostanie ogłoszony harmonogram konkursu na projekt artystyczny elewacji pawilonu.

Muzeum nad Wisłą, Adolf Kirschanitz

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja skali i lokalizacji tymczasowego pawilonu Muzeum nad Wisłą projektu Adolfa Krischanitza