Projekt zespołu szklanych kładek i pawilonów w Chinach

i

Autor: Archiwum Architektury © Martin Duplantier Architectes

Podniebny spacer - szklane kładki w Chinach

2017-01-03 18:07

Zaprezentowany niedawno projekt zespołu szklanych kładek i pawilonów w Chinach to prawdziwa architektoniczna ekwilibrystyka. W przeciwieństwie do publikowanych często utopijnych wizji, te mają szansę na realizację.  

Francuska pracownia Martin Duplantier Architectes we współpracy z architektami krajobrazu Daqian Landscape Architects zaprojektowała zespół kładek i pawilonów w Parku Narodowym Zhiangjiajie w środkowych Chinach. Koncepcja została wyłoniona w ramach konkursu architektonicznego przeprowadzonego z inicjatywy chińskiej organizacji turystycznej ZTG. Na lokalizację wybrano górzysty teren stanowiący część obszaru wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Charakteryzują go spektakularne, pionowe formy skalne porośnięte bujną roślinnością.

Kładki o prostych, geometrycznych formach mają zostać wykonane z dwóch materiałów – stali nierdzewnej i czarnego kamienia, który po pokryciu wodą ma odbijać otoczenie niczym lustro. Oprócz mostów w parku powstaną trzy pawilony składające się z tarasów widokowych dostępnych wprost ze szlaku, kawiarni oraz apartamentu z widokiem na park.

Choć projekty tego typu zazwyczaj pozostają śmiałymi wizjami architektów, w przypadku Chin realizacja wcale nie jest wykluczona. Możliwości lokalnych inwestorów, projektantów i konstruktorów dowodzi otwarty 20 sierpnia 2016 roku szklany most linowy nad kanionem Zhiangjiajie leżący w obszarze Wulingyuan. Mierząca 430 metrów, zawieszona na wysokości 1519 metrów kładka, jest najdłuższą i najwyższą tego typu konstrukcją na świecie. Szklane, transparentne szlaki prowadzą także przez skały górskiego obszaru widokowego Tianmen. Przylegają do niemal pionowych zboczy skalnych na wysokości ponad 1400 metrów.