Architektura MuratorProjektyPrzystań w Tychach

Przystań w Tychach

Projekt nowej przystani sportów wodnych nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach opracowało biuro RS+ Robert Skitek.

tychy
Nowa tyska marina wraz z zagospodarowaniem terenu stanowić będzie kontynuację przybrzeżnej promenady oddanej do użytku w 2014 roku
Tagi:
Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym Kilkanaście makiet i szkice architektoniczne ukazujące różne stadia powstawania koncepcji tyskich kościołów od 1951 do 1989 roku to tylko część eksponatów, jakie zobaczymy na najnowszej wystawie w Muzeum Miejskim w Tychach.
Marek Dziekoński. Koncepcja – Kreacja – Konteksty Marek Dziekoński był mistrzem detalu. W siermiężnych czasach totalnej typizacji i permanentnego braku wszystkiego potrafił wyczarować coś z niczego w każdym niemal aspekcie – kompozycji, konstrukcji, materiale. Tychy zawdzięczają mu naprawdę wiele, choć on sam chyba tego miasta do końca nie pokochał. W książce Patryka Oczki znajdziemy wiele projektów, także tych niezrealizowanych, szkiców i biografię Dziekońskiego – recenzja Roberta Skitka.
Tychy oczywiste i nieoczywiste. Książęce ślady, dotknięcie sacrum i nowe miasto Maria Lipok-Bierwiaczonek miała okazję rozmawiać z najstarszym żyjącym pokoleniem tyszan doskonale pamiętających, jak nowe miasto niespodziewanie wdarło się w spokojną, ukształtowaną wiekami tradycji okolicę. To historia miasta odkrywana pod widoczną warstwą – tak dobrze mieszkańcom znaną – recenzja Roberta Skitka.
Tychy – dziedzictwo nowego miasta Wydana w 2017 roku książka Tychy – dziedzictwo nowego miasta. Architektura i urbanistyka lat 1955 – 1989, pokłosie konferencji w tyskim Muzeum Miejskim, jest zbiorem głosów o teraźniejszości miasta w odniesieniu do pierwotnych założeń. Z perspektywy ponad półwiecza można bowiem z właściwym dystansem odnieść się do tamtych nowoczesnych zamierzeń urbanistycznych. Czy współczesne Tychy nadążają za pierwszą odsłoną Nowych Tychów? Czy zieleń, słynna zielona oś Wejchertów, spełniła swoją rolę? Czy zdominowała miasto, czy może złagodziła jedną z kości niezgody – wejchertowską linię kolejową przecinającą Tychy? – recenzja Hanny Faryny-Paszkiewicz.
Tychy. Dziedzictwo nowego miasta Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na prezentację książki Tychy – dziedzictwo nowego miasta. Architektura i urbanistyka lat 1955-1989. Zaplanowano m.in. dyskusję Przestrzeń dla przyszłości, którą poprowadzi znawca śląskiej architektury Ryszard Nakonieczny.
Nowa odsłona pomnika Walki i Pracy w Tychach W Polsce trwa kolejny etap prowadzonej od ponad 20 lat wielkiej dekomunizacji ulic i pomników. Proces ten odbywa się zwykle bez udziału mieszkańców. Najnowszy projekt Izy Rutkowskiej ma rozbudzić dyskusję o roli pomników w przestrzeni publicznej i oswojeniu tego typu dziedzictwa PRL-u.