Rewitalizacja i przebudowa zabytkowych kamienic przy ulicy Foksal w Warszawie

i

Autor: Archiwum Architektury Źródło: materiały prasowe

Rewitalizacja i przebudowa zabytkowych kamienic przy ulicy Foksal w Warszawie

2017-08-18 15:24

W centrum Warszawy, przy ulicy Foksal 13 i 15, firma Ghelamco prowadzi rewitalizację dwóch XIX-wiecznych kamienic. Projekt opracowany przez pracownie ProArt i SUD Architectes zakłada odtworzenie pierwotnego wyglądu elewacji i pieczołowitą renowację wszystkich zabytkowych elementów. W budynkach znajdzie się 55 luksusowych apartamentów. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na połowę 2019 roku.

Okolice Traktu Królewskiego przy ulicy Foksal to miejsce, gdzie znajduje się jedna z nielicznych w Warszawie enklaw oryginalnej, XIX-wiecznej architektury. Powstała ona na obszarze istniejącego tam dawniej barokowego ogrodu, który w drugiej połowie XVIII w. służył za miejsce zabaw i rozrywek, wzorowane na londyńskich ogrodach Vauxhall, od których wziął później swoją spolszczoną nazwę – Foksal. W XIX wieku wzdłuż dawnej ogrodowej alei zaczęły powstawać rezydencje arystokracji oraz wystawne gmachy i kamienice. Do dziś najbardziej znanym budynkiem na Foksal jest wieńczący jej oś pałac Zamoyskich, od 1949 r. będący siedzibą warszawskiego oddziału SARP. Większość zabudowy ulicy posiadała charakterystyczną, spójną architekturę, którą cechowała klinkierowa okładzina w kolorze cegły i bogaty, najczęściej neorenesansowy lub neobarokowy, wystrój elewacji.

Taki styl posiadały również dwie kamienice pod adresem Foksal 13 i 15, które w latach 1895-1898 zaprojektował i zbudował Artur Otton Spitzbarth, warszawski architekt kurlandzkiego pochodzenia. Ich wnętrza wyróżniały się wręcz pałacowym przepychem – do dziś możemy w nich znaleźć blisko 100 rodzajów sztukaterii i 20 wzorów parkietów, a na klatkach schodowych bogato zdobione portale wejściowe, ręcznie kute balustrady czy neobarokowe malowidła ścienne. Od początku mieszkali w nich lub gościli przedstawiciele wyższych sfer i środowiska kulturalno-artystycznego. Po 1918 roku rezydencje na Foksal 13/15 stały się domem wielu wpływowych polityków odrodzonej Polski, m.in. Stanisława Grabskiego czy Juliusza Zdanowskiego.

W latach 30. XX w. kamienica pod adresem Foksal 13 została kupiona przez znanego polskiego przedsiębiorę, „króla czekolady” – Jana Wedla. Nowy właściciel zlecił jej przebudowę Zdzisławowi Mączeńskiemu, który całkowicie zmodernizował fasadę, pozbawiając ją wszelkich zdobień i klinkierowej okładziny. Wnętrza pozostawiono niemal bez zmian, dzięki czemu do dziś zachowały swój oryginalny wystrój. Architekt wprowadził też szereg nowoczesnych rozwiązań, spośród których najbardziej spektakularne było zamontowanie na podwórzu pierwszej w Warszawie przeszklonej panoramicznej windy.

Kamienice na Foksal 13 i 15 jako jedne z nielicznych zabudowań warszawskiego Śródmieścia nie zostały zniszczone w czasie Powstania Warszawskiego i późniejszego burzenia miasta przez Niemców. W okresie powojennym groziła im rozbiórka, ponieważ w ich miejscu planowano przeprowadzić równoległą do Nowego Światu arterię, która miała być przedłużeniem ulicy Kopernika. Do jej realizacji ostatecznie nigdy nie doszło, jednak przeznaczone do zburzenia, a przez to latami nieremontowane budynki zaczęły stopniowo popadać w ruinę.

W styczniu 2016 roku prace nad rewitalizacją kamienic rozpoczęła firma Ghelamco. Projekt renowacji powierzono Annie Rostkowskiej z pracowni Proart, która specjalizuje się w przystosowywaniu zabytkowych obiektów do nowych potrzeb i funkcji, odtwarzaniem historycznych wnętrz oraz detali architektonicznych, renowacjami fasad, a także projektowaniem uzupełnień w historycznym stylu. Nad całością czuwa zaś zespół architektów z pracowni SUD Architectes, którzy w swoim portfolio posiadają m.in. rewitalizację łódzkiej Manufaktury i warszawskiego Hotelu Europejskiego. W ramach przeprowadzonych prac na Foksal 13 zostanie przywrócony oryginalny wystrój fasady z końca XIX wieku, a także odbudowana będzie panoramiczna winda z dwudziestolecia międzywojennego. Gruntownie odrestaurowane i zmodernizowane zostaną dziedzińce obu budynków, na których powstaną przeszklone patia. Od strony południowej kamienica Foksal 15 uzyska również nową, współczesną elewację w miejscu wcześniej istniejącej tam ślepej ściany oficyny.

Docelowo kamienice Foksal 13/15 mają odzyskać historyczny charakter eleganckich, śródmiejskich rezydencji, a ponadto uzyskać szereg nowoczesnych udogodnień. W sumie powstanie tu 55 luksusowych apartamentów o zróżnicowanej powierzchni od 47 do 260 m kw. Do stworzenia ich aranżacji został zaproszony holenderski projektant Eric Kuster.

Przyszli mieszkańcy do swojej dyspozycji będą mieć także strefę SPA z sauną i jacuzzi, salę fitness, podziemny garaż z platformami parkingowymi, pokoje gościnne oraz przestronny taras na ostatnich kondygnacjach kamienic z widokiem na centrum Warszawy. Zakończenie budowy zaplanowano na połowę 2019 roku.