„The Smile” - tymczasowa instalacja projektu Alison Brooks

i

Autor: Archiwum Architektury Źródło: materiały prasowe

„The Smile”, czyli eksperymentalna architektura drewniana

2016-08-17 12:46

„The Smile” to eksperymentalna instalacja, która bada możliwości zastosowania drewna w architekturze. Zaprojektowany przez Alison Brooks obiekt zostanie zrealizowany w ramach London Design Festival 2016.

„The Smile” to tymczasowa instalacja, którą będzie można oglądać na terenie Rootstein Hopkins Parade Ground w Chelsea College of Arts od 17 września do 12 października 2016 roku. Obiekt o wymiarach 3,5 x 4,5 x 34 metry zostanie wykonany z paneli z klejonego warstwowo drewna tulipanowca amerykańskiego. Jak sama nazwa wskazuje forma instalacji przypomina uśmiech. Podobnie jak koło, delikatnie wygięta, prostokątna w przekroju forma ma tylko jeden punkt podparcia. Pusta w środku konstrukcja będzie dostępna dla zwiedzających przez wejście umieszczone w miejscu wygięcia.

Wszystkie ściany wewnątrz „The Smile” zostaną wykonane z jednakowych, pięknych paneli tulipanowca amerykańskiego. Pozwoli to na zmysłowe doświadczenie pełne koloru, tekstury, zapachu i dźwięku. Dwa otwarte końce instalacji rozświetlą jej wnętrze, jednocześnie pełniąc funkcję balkonów z widokiem na otaczające miasto – mówi Alison Brooks.

Projekt powstał we współpracy z firmą Arup oraz Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC). Zespół konstruktorów Arup dążył do osiągnięcia najbardziej efektywnej formy konstrukcyjnej, wykorzystując jedynie 60 m3 drewna do stworzenia 150 m2 zamkniętej przestrzeni. Perforacje wykonane wzdłuż ścian zapewniają ujście dla sił naprężania i ściskania działających w płytach CLT. Ponadto dzięki otworom do wnętrza konstrukcji wpadać będą promienie słoneczne, a po zmroku instalacja rozbłyśnie niczym miejska latarnia. Nocą wnętrze „The Smile” będzie podświetlane pasmami świetlnymi, których przebieg odwzoruje dynamiczne wygięcie podłogi.

„The Smile” to najtrudniejsza konstrukcja, jaką kiedykolwiek zbudowano z drewna klejonego warstwowo, maksymalnie wykorzystująca możliwości tego naturalnego materiału. Znakomicie oddaje prawdziwy potencjał i spektrum możliwych zastosowań amerykańskiego drewna liściastego w budownictwie – stwierdził Andrew Lawrence, dyrektor firmy Arup.

Wszystkie nasze wcześniejsze projekty stworzone z okazji London Design Festival, czyli Timber Wave, Out of the Woods, Endless Stair oraz The Wish List spotkały się z wielkim zainteresowaniem. Jednak to „The Smile” stanowi zdecydowanie najbardziej zaawansowaną, wybiegającą w przyszłość konstrukcję. Po raz pierwszy w tego typu instalacji wykorzystano panele CLT z drewna liściastego, które wyprodukowane w tym rozmiarze nadają się do zastosowania w budownictwie - dodał David Venables, dyrektor AHEC na Europę.