Architektura MuratorRealizacjeArchitektura demokracji. Demokracja architektury – o koncepcji budynku Komisji Sejmowych Bolesław Stelmach

Architektura demokracji. Demokracja architektury – o koncepcji budynku Komisji Sejmowych Bolesław Stelmach

Budowanie domu to czytanie lokalnych uwarunkowań. Są nimi także, oprócz wymagań funkcjonalnych i budżetowych (nawet materiałowych) inwestora, formalne wytyczne konserwatorskie związane z dyskusjami z urzędnikami. To taka sama okoliczność jak nasłonecznienie, krajobraz czy przepisy budowlane. Muszą być uwzględnione i – tak jak wszystkie pozostałe – zmieniają projekt w trakcie jego powstawania – pisze Bolesław Stelmach.

Budynek komisji sejmowych
Widok ul. Wiejskiej z drona; po lewej zabudowania Sejmu RP, za nimi w głębi budynek administracyjny tzw. Stary Dom Poselski; po prawej pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego (proj. Jerzy Staniszkis), w głębi budynek Komisji Sejmowych; Fot. Marcin Czechowicz
Budynek Komisji SejmowychWarszawa, ul. Wiejska
AutorzyStelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne, architekt Bolesław Stelmach
Współpraca autorskaarchitekci Marek Zarzeczny, Zbigniew Wypych, Rafał Szmigielski, Sławomir Kłos
Architektura wnętrzStelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne
Architektura krajobrazuGarden Concept, Piotr Szkołut
KonstrukcjaBKW Włodzimierz Wójtowicz
Generalny wykonawcaWARBUD S.A.
InwestorKancelaria Sejmu RP
Powierzchnia terenu1482.0 m²
Powierzchnia zabudowy840.0 m²
Powierzchnia użytkowa8090.0 m²
Powierzchnia całkowita9980.0 m²
Kubatura40000.0 m³
Projekt2013-2015
Projekt konkursowy2001
Data realizacji (początek)2016
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycji96 800 000 PLN
Tagi:
Skwer Aktywności Miejskich w centrum Warszawy Warszawscy skaterzy będą mieć więcej legalnej przestrzeni na realizowanie swoich pasji. W samym centrum powstanie nowe miejsce rekreacji, w którym planowane są m.in. skate park, strefa zabaw dla dzieci, boisko do piłki nożnej oraz stoły do planszówek.
Modernizacja stadionu Skry w Warszawie Miejski konkurs na przebudowę stadionu Skry wygrali architekci: Aleksander Wadas, Weronika Marek i Anna Odulińska.
Biurowiec Warsaw UNIT w Warszawie Na Woli powstaje kolejny wieżowiec. Koncepcję przygotowała Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt.
Kamienica przy ul. Poznańskiej 37 w Warszawie Architekci starali się zachować jak najwięcej secesyjnych detali, takich jak stropy z ozdobnymi fasetami i rozetami na sufitach czy drewniane posadzki mozaikowe – piszą Mariusz Ścisło i Jolanta Ostaszewska, autorzy renowacji zabytkowej kamienicy.
Holm House – pierwszy polski obiekt bez barier, za to z detalami projektu Oskara Zięty Na warszawskim Mokotowie powstał budynek mieszkalny, który dostosowuje się do potrzeb różnych użytkowników. Oprócz funkcjonalnych rozwiązań znalazły się w nim dzieła polskiego projektanta Oskara Zięty. Za projekt odpowiada biuro HRA Architekci.
Centrum Lokalne Bazar Rogatka – wyniki konkursu W ramach projektu Rewitalizacja – wspólna sprawa władze Warszawy we współpracy ze stołecznym oddziałem SARP zorganizowały konkurs na zagospodarowanie terenu dawnego bazaru Rogatka na Pradze. Zwyciężyła koncepcja Zuzanny Szpocińskiej, Tomasza Marciniewicza, Krzysztofa Kamienobrodzkiego, Jerzego Grochulskiego i Grzegorza Rejniaka.