Architektura Wolf Marszałkowska

i

Autor: Archiwum Architektury

Architektura Wolf Marszałkowska

2010-08-17 2:00

Projekt architektoniczny biurowca Wolf Marszałkowska wyróżnia prestiżowa lokalizacja, przedwojenna tradycja oraz nowoczesne rozwiązania budowlane. Autorem projektowanej architektury jest biuro architektoniczne APA Kuryłowicz & Associates.

Nazwa obiektuWolf Marszałkowska
Adres obiektuul. Marszałkowska, Warszawa
AutorzyStefan Kuryłowicz, biuro achitektonicne APA Kuryłowicz & Associates
KonstrukcjaSystemy Reynaers: CW 50, CW 50-FP, CS 77, CS 59 Pa, BS 100
InwestorWolf Immobilien Polen Sp. z o. o.

Projekt architektoniczny - Wolf Marszałkowska – nowoczesność wpisana w tradycję

Prestiżowa lokalizacja, przedwojenna tradycja oraz nowoczesne rozwiązania budowlane. Taki jest nowo powstały biurowiec Wolf Marszałkowska, do którego firma Reynaers Polska dostarczyła swoje systemy aluminiowe. Do budynku wprowadzili się właśnie pierwsi najemcy.

Ze względu na swoją lokalizację, Marszałkowska należy do najbardziej prestiżowych ulic stolicy. Od ponad 100 lat trakt ten inspiruje kolejne pokolenia architektów a inwestorów przyciąga swą lokalizacją w samym centrum stolicy. Na przełomie XIX i XX wieku, zabudowana luksusowymi kamienicami, Marszałkowska stała się prestiżowym deptakiem z drogimi sklepami, hotelami, kinami i teatrami. Ulica częściowo zniszczona w czasie II wojny światowej, po wojnie została znacznie poszerzona. Ostanie lata to próby przywrócenia Marszałkowskiej jej charakteru sprzed 1939 roku.

Architektura Wolf Marszałkowska, 17-kondygnacyjnego budynku biurowo-usługowego, nawiązuje właśnie do przedwojennej tradycji zabudowy ulicy. Biurowiec posiada wypełniony światłem przeszklony wewnętrzny dziedziniec, a podziały elewacji przypominają słynnego „żyletkowca” – budynek znajdujący się po przeciwnej stronie ulicy, zaprojektowany przez znanego polskiego architekta, Marka Leykama. Także wykonane z alabastru nakładki dwupłaszczyznowej ściany osłonowej korespondują z układem pionowych słupków ściany sąsiada.

Projektant obiektu, Stefan Kuryłowicz - z biura architektonicznego APA Kuryłowicz & Associates - pomyślał o komforcie zarówno przyszłych użytkowników biurowca, jak i przechodniów: „Wolf Marszałkowska wypełnia całą działkę i wnika w przestrzeń ulicy Marszałkowskiej wykuszem ze szkła giętego wielopłaszczyznowo. Poprzez zróżnicowanie wysokości dwóch części budynku wpisuje się on w rytm ulicy. Odgięcie dolnej krawędzi ściany szklanej elewacji tworzy zadaszenie głównego wejścia i zaprasza przechodniów do wewnętrznego pasażu handlowego łączącego ulice Marszałkowską z Żurawią” – wyjaśnia architekt. Na parterze i antresoli znajduje się przestrzeń handlowa. Do holu biurowego, zawieszonego dwie kondygnacje wyżej, prowadzą ruchome schody.

Projekt architektoniczny - Systemy Reynaers

Cała stolarka aluminiowa Wolfu Marszałkowska została wykonana w systemach dostarczonych przez firmę Reynaers Polska. Fasady zewnętrzne (ściany słupowo-ryglowe) skonstruowano w oparciu o systemy Reynaers CW 50 i CW50-FP (Fire Proof) z lekkich profili aluminiowych w kolorze szczotkowanej stali nierdzewnej wraz z poziomymi, sterowanymi elektrycznie wielkowymiarowymi żaluzjami w systemie BS 100. W konstrukcję fasady wbudowano termoizolowane okna rozwierno-uchylne wykonane w systemie Reynaers CS 77. Aby zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa, fasada wewnętrzna została wykonana z ognioodpornego systemu Reynaers CW 50-FP. Drzwi przesuwne to system Reynaers CS 59 Pa z serii Concept System, a drzwi otwierane na zewnątrz to, jak w przypadku okien wkomponowanych w fasadę, system okienno-drzwiowy Reynaers CS 77.