Architektura MuratorRealizacjeBulwary nad Odrą we Wrocławiu

Bulwary nad Odrą we Wrocławiu

Zagospodarowanie bulwarów jest dizajnersko urzekające, pełne pomysłowych detali. Oferuje przy tym różnorodne sposoby użytkowania. Powraca entuzjazm wrocławian do spędzania czasu nad rzeką, a z nim powojenne hasło: pracujesz na lądzie, odpoczywaj na wodzie – o zbliżeniu się miasta do Odry, wyzwaniach związanych z odpowiedzią na wymogi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej i miastotwórczej roli nowych bulwarów piszą Tomasz Głowacki i Michał Stangel. W numerze także wypowiedź współautora projektu Piotra Żurawia oraz krótka historia zagospodarowywania nadrzecznych terenów we Wrocławiu – od katastrofalnej powodzi w 1997 roku do dziś.

Bulwary nad Odrą we Wrocławiu
Widok z lotu ptaka w stronę lewobrzeżnej części Wrocławia; na pierwszym planie bulwar Lecha i Marii Kaczyńskich z bordową pufą miejską na osi gmachu Urzędu Wojewódzkiego zaprojektowaną przez pracownię Piotr Żuraw Architekt; po lewej most Pokoju, a za nim budynek Muzeum Narodowego; fot. Maciej Lulko
10 polskich realizacji walczy w tym roku o European Prize for Urban Public Space Na tegoroczny konkurs European Prize for Urban Public Space nadesłano 279 realizacji z 32 krajów. Polskę reprezentuje 10 różnych przestrzeni publicznych, w tym plac przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, bulwary wiślane w Warszawie i zagospodarowanie dziedzińca urzędu miasta w Poznaniu. Czy mamy szansę na nagrodę?
Jak uleczyć przestrzeń polskich miast? [WIDEO] Lampa w ciąży projektu Ultra Architects, Peryskop Gabriely Szałańskiej i instalacja Reflex Joanny Piaścik to tylko niektóre z miejskich interwencji, które dizajner Paweł Grobelny wybrał na nową wystawę w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Aktywna Przestrzeń Publiczna. Przewodnik Active Public Space to prowadzony przez barcelońską szkołę Institute for Advanced Architecture of Catalonia (IAAC) program, którego celem jest rozwijanie wiedzy o projektowaniu przestrzeni publicznych. Właśnie został udostępniony przewodnik, gdzie zamieszczono przykłady „dobrych praktyk” w tej dziedzinie.  
Oxygen Park – kompleks sportowy i przestrzeń publiczna w Dosze Londyńska pracownia AECOM zaprojektowała centrum rekreacji w stolicy Kataru. Inspiracją dla ukształtowania terenu oraz poszczególnych obiektów były rzeźbione wiatrem formy, które można odnaleźć na pustyni.
Warszawska ustawa krajobrazowa – znamy projekt uchwały! Ruszają konsultacje projektu warszawskiej uchwały krajobrazowej. Jakie reklamy znikną z przestrzeni miasta, czy będzie można grodzić osiedla i czy mała architektura w stolicy doczeka się ujednolicenia?
Nadmorska promenada w Izmirze W ramach projektu rewitalizacji strefy przybrzeżnej Izmiru powstała nowa przestrzeń publiczna z nadmorską promenadą i kładką, która uzupełnia linię brzegową. Pomimo wymagającej lokalizacji, wystawionej na działanie słonej wody i silnego słońca, głównym materiałem wykorzystanym w realizacji jest drewno. Projekt powstał w znanej tureckiej pracowni Evren Başbuğ Architects Inc.