Dom uszyty na miarę - Casa Kwantes pod Rotterdamem

i

Autor: Archiwum Architektury (c) Ossip van Duivenbode

Dom szyty na miarę - Casa Kwantes pod Rotterdamem

2017-03-14 14:18

Casa Kwantes to budynek, w którym pracownia MVRDV w charakterystyczny dla siebie sposób bawi się formą. To co od strony ulicy sprawia wrażenie prostopadłościennej kostki, od strony ogrodu miękko faluje, by stworzyć przestrzeń dla serca ogrodu i całego założenia - starego drzewa oliwnego.

Nazwa obiektuCasa Kwantes
Adres obiektuRotterdam, Holandia
AutorzyMVRDV
Zespół projektowyWiny Maas, Jacob van Rijs, Nathalie de Vries, Frans de Witte, Herman Gaarman, Arjen Ketting and Brygida Zawadzka
Data realizacji (początek)2014
Data realizacji (koniec)2016

Casa Kwantes to prywatna rezydencja zlokalizowana na zachód od Rotterdamu. Kształt domu powstawał w ścisłej współpracy z przyszłymi użytkownikami. Inwestor oczekiwał rozwiązań, które zapewnią prywatność domowników, dlatego od strony ulicy budynkowi nadano formę introwertycznego prostopadłościanu - niewielkie okna i duże powierzchnie murów sprawiają, że wnętrze domu chronione jest przed spojrzeniami przechodniów.

W płaskiej elewacji zaprojektowano miękki uskok skrywający wejście główne. Tuż za nim znajduje się przedpokój, który płynnie przechodzi w dobrze doświetloną przestrzeń dzienną. Na parterze zlokalizowano salon, bibliotekę oraz kuchnię. Na tym samym poziomie znajduje się też garaż dla dwóch samochodów. Za długim przepierzeniem ukryto wejście do domu, piwnicę i toaletę dla gości. Górne piętro mieści sypialnie i łazienki domowników.

Część domu granicząca z ogrodem jest zaprzeczeniem rozwiązań zastosowanych od strony ulicy. Kąty proste zastąpiła miękka, falująca linia szkła. Wysoka na całą kondygnację szyba meandruje wydzielając przestrzeń dzienną od dziedzińca i tworząc ramy dla jego centralnego elementu - starego drzewa oliwnego. W miesiącach letnich wnętrze domu chronione jest przed zbyt intensywnym naświetleniem dzięki niewielkiemu nadwieszeniu pierwszego piętra i dachu.

Kolejnym elementem, który miał wpływ na formę domu oraz zastosowane przez architektów rozwiązania było jego otoczenie. Zgodnie z planem zagospodarowania terenu, powstająca tu architektura powinna nawiązywać do architektury lat 30. Jednak w odróżnieniu do wzniesionych w ostatnich latach sąsiednich domów, które odwołują się do form wernakularnych (spadziste dachy, ciemna cegła), MVRDV odniosło się do odmiennej tradycji. Dzięki kremowej cegle, kontrastom płaskich i zakrzywionych oraz pełnych i przeszklonych powierzchni, powstał współczesny budynek w duchu modernizmu.

W obiekcie zainstalowano pompę ciepła, a na dachu panele fotowoltaiczne, które kompensują utratę energii powodowaną przez obszerne przeszklenia. Produkowana przez nie energia elektryczna ma spokokajać całe zapotrzebowanie domu, ale skuteczność tego rozwiązania ma być testowana w ciągu pierwszego roku użytkowania.