Architektura MuratorRealizacjeHala widowiskowo-sportowa w Toruniu

Hala widowiskowo-sportowa w Toruniu

Realizacja wielkokubaturowego obiektu sportowego w mieście słynącym ze zwartej, średniowiecznej zabudowy stanowiła duże wyzwanie. Hala nie nawiązuje do tradycji Torunia, raczej pokazuje jego potencjał i kierunek zmian.

Hala widowiskowo-sportowa w Toruniu
Hala widowiskowo-sportowa w Toruniu. Południowy narożnik budynku. W głębi ciągi schodów wnikające między powłoki podwójnej elewacji; fot. Jakub Certowicz
Hala widowiskowo-sportowa w ToruniuToruń, ul. gen. Józefa Bema 73-89
AutorzyKonsorcjum firm Dedeco i MD-Polska, koncepcja: architekt prowadzący Krzysztof Ostoja-Hełczyński, architekci Piotr Hofman, Łukasz Kazimierczuk, Ewa Drybczewska, Igor Iwaszczyński, Piotr Wolski, Ewa Gawron; projekt budowlany i wykonawczy: architekt prowadzący Edyta Kuryło, architekci Izabela Błaszkiewicz-Koza, Barbara Pawelec, Joanna Balsewicz, Kamilla Podkalicka, Dagmara Adamy-Kołodziejska, Marcin Czyżewski, Kamil Polonis
Generalny wykonawcaKonsorcjum HYDROBUDOWA Polska i PBG, ALSTAL Grupa Budowlana
InwestorMiejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu
Powierzchnia terenu35549.0 m²
Powierzchnia zabudowy13530.0 m²
Powierzchnia użytkowa44613.0 m²
Powierzchnia całkowita49277.0 m²
Kubatura327480.0 m³
Projekt2010
Data realizacji (początek)2011
Data realizacji (koniec)2014
Koszt inwestycjiok. 154 000 000 PLN
„Herito”, socmodernizm w architekturze, nr 17-18/2014-2015 Najnowszy, podwójny numer magazynu poświęcony jest w całości architekturze. Jego autorzy skupiają się na międzynarodowej dyskusji na temat przeżywającego renesans dziedzictwa architektury około roku 1960. Krajowy motyw walki o uznanie dla socmodernizmu przedstawia dogłębnie Magdalena Link-Lenczowska, dowodząc m.in. iż kontrowersje wokół tematu sprawiają, że stał się on głównym terenem negocjowania nowej obywatelskości w Polsce – recenzja Grzegorza Stiasnego.
Zespół Nowa Cukrownia w Szczecinie Konkurs inwestorski na zagospodarowanie 11-hektarowego terenu po dawnej fabryce cukru w Szczecinie wygrała pracownia MM_A – Marta Miller_Architekci.
Plac Wolności w Kielcach Konkurs na nową aranżację placu Wolności w Kielcach wraz z budową pod jego płytą parkingu wygrała eM4 Pracownia Architektury Brataniec.
Mennica Legacy Tower w Warszawie W miejscu socrealistycznego gmachu Mennicy Polskiej u zbiegu ul. Prostej i Żelaznej powstanie 130-metrowy wieżowiec projektu amerykańskiej pracowni Goettsch Partners.
Działanie serwisu www.architektura.murator.pl W związku z pożarem Mostu Łazienkowskiego w Warszawie i uszkodzeniem światłowodów, w dniu 14.02.2015 w godzinach wieczornych, strona internetowa "Architektury-murator" mogła być miejscowo niedostępna lub działała wadliwie. Ze względu na te nieprzewidziane okoliczności, termin naboru zgłoszeń do konkursu Życie w Architekturze został wydłużony do poniedziałku 16.02.2015 do godziny 10:00.
ŻYCIE W ARCHITEKTURZE: wystawa na wydziale architektury Politechniki Lubelskiej „Architektura-murator”  oraz Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej zapraszają na wystawę  podsumowującą wyniki konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE: galeria zdjęć z wernisażu