Architektura MuratorRealizacjeHala widowiskowo-sportowa w Toruniu

Hala widowiskowo-sportowa w Toruniu

Realizacja wielkokubaturowego obiektu sportowego w mieście słynącym ze zwartej, średniowiecznej zabudowy stanowiła duże wyzwanie. Hala nie nawiązuje do tradycji Torunia, raczej pokazuje jego potencjał i kierunek zmian.

Hala widowiskowo-sportowa w Toruniu
Hala widowiskowo-sportowa w Toruniu. Południowy narożnik budynku. W głębi ciągi schodów wnikające między powłoki podwójnej elewacji; fot. Jakub Certowicz
Hala widowiskowo-sportowa w ToruniuToruń, ul. gen. Józefa Bema 73-89
AutorzyKonsorcjum firm Dedeco i MD-Polska, koncepcja: architekt prowadzący Krzysztof Ostoja-Hełczyński, architekci Piotr Hofman, Łukasz Kazimierczuk, Ewa Drybczewska, Igor Iwaszczyński, Piotr Wolski, Ewa Gawron; projekt budowlany i wykonawczy: architekt prowadzący Edyta Kuryło, architekci Izabela Błaszkiewicz-Koza, Barbara Pawelec, Joanna Balsewicz, Kamilla Podkalicka, Dagmara Adamy-Kołodziejska, Marcin Czyżewski, Kamil Polonis
Generalny wykonawcaKonsorcjum HYDROBUDOWA Polska i PBG, ALSTAL Grupa Budowlana
InwestorMiejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu
Powierzchnia terenu35549.0 m²
Powierzchnia zabudowy13530.0 m²
Powierzchnia użytkowa44613.0 m²
Powierzchnia całkowita49277.0 m²
Kubatura327480.0 m³
Projekt (data)2010
Data realizacji (początek)2011
Data realizacji (koniec)2014
Koszt inwestycjiok. 154 000 000 PLN
Krzysztof Zalewski i Adam Gil o projekcie balkonu Walk-on [FILM] Wykład Krzysztofa Zalewskiego i Adama Gila na temat projektu balkonu Walk-on w Gliwicach (proj. Zalewski Architecture Group). Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2017 - wyniki konkursu Wczoraj ogłoszono wyniki konkursu organizowanego przez katowicki SARP. Grand Prix konkursu przypadł biurowcowi Kanlux autorstwa medusa group.
Co do centymetra Dla większości Chińczyków każdy metr kwadratowy mieszkania ma ogromną wartość. Zarówno pod względem ceny, jak i zagospodarowania przestrzeni. Architekci z pracowni B.L.U.E. wyszli naprzeciw ich potrzebom, projektując kilka typów kompaktowych wnętrz, w których poszczególne meble pełnią jednocześnie wiele funkcji. Efekty pracy projektantów poznały już miliony mieszkańców tego ogromnego kraju. Nowe aranżacje powstawały bowiem w ramach popularnego tam programu telewizyjnego.
Architektura dla zwierząt Zwierzęta, podobnie jak rośliny, to jeden z ważniejszych elementów miejskiego ekosystemu. Zanieczyszczenie środowiska, termomodernizacje i ograniczenie niskiej roślinności sprawiają jednak, że wiele gatunków rezygnuje z osiedlania się w terenie zabudowanym. Aktywiści i projektanci próbują to zmienić, tworząc dla nich specjalne schronienia. Wśród pracowni, które angażują się w takie projekty są m.in. Arup czy Snøhetta.
Architektura mysiej dziury Kto pamięta, jak wyglądał dom Jerry’ego z popularnej kreskówki o toksycznej miłości poobijanego kota i groźnego gryzonia? Autorzy filmu przegonili swoich bohaterów po amerykańskich przedmieściach, buddyjskich świątyniach, a w długometrażowym Tom i Jerry. Magiczny Pierścień po demonicznym zabytku z epoki wiktoriańskiej – czytelnym cytacie z Psychozy Hitchcocka. Jednak dla większości widzów, dom Jerry’ego to przede wszystkim niekończący się ciąg mysich dziur – wiodącego motywu architektonicznego w filmie.
„Herito”, socmodernizm w architekturze, nr 17-18/2014-2015 Najnowszy, podwójny numer magazynu poświęcony jest w całości architekturze. Jego autorzy skupiają się na międzynarodowej dyskusji na temat przeżywającego renesans dziedzictwa architektury około roku 1960. Krajowy motyw walki o uznanie dla socmodernizmu przedstawia dogłębnie Magdalena Link-Lenczowska, dowodząc m.in. iż kontrowersje wokół tematu sprawiają, że stał się on głównym terenem negocjowania nowej obywatelskości w Polsce – recenzja Grzegorza Stiasnego.