Iloczyny-Izabela-Boloz-01

i

Autor: Archiwum Architektury

„Iloczyny” na bulwarze nadmorskim w Gdyni

2016-08-16 17:13

„Iloczyny” Izabeli Bołoz to trzeci punkt na trasie szlaku rekreacyjnego, zainicjowanego przez Centrum Designu w Gdyni. Modułowa, kolorowa instalacja stanęła na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego.

„Iloczyny” to kolejna instalacja na szlaku rekreacyjnym, prowadzącym przez parki i zielone skwery gdyńskiego Śródmieścia. Obiekt powstał w ramach projektu Trawa do Rzeczy, zainicjowanego przez Centrum Designu w Gdyni. Jego celem jest ożywienie przestrzeni publicznych miasta za pomocą małej architektury. Kolejne realizacje powstają w pasie pomiędzy linią brzegową a osią ulicy Świętojańskiej, od Molo Południowego po Bulwar Nadmorski. Obszar ten najlepiej pokazuje specyfikę gdyńskiego Śródmieścia, położonego bardzo blisko morza i tętniącego życiem fragmentu miasta. Pierwszy obiekt trasy powstał w 2013 roku w Parku Rady Europy. „Długi Piknik” to 14-sto metrowy mebel, który zachęca gdynian do wspólnych posiłków wśród miejskiej zieleni. Rok później na Skwerze Sue Ryder zrealizowano zespół trzech pagórków sprzyjających rekreacji.

Kolejny obiekt stanął w tym roku na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego. „Iloczyny” to barwna, modułowa konstrukcja, która może służyć do zabawy lub wypoczynku. Prototyp mebla powstał w ramach festiwalu Gdynia Design Days 2014, którego hasłem było „MIASTO+”. Autorką jest Izabela Bołoz, projektantka, która działa na pograniczu designu, architektury i sztuki. Na kształt i charakter gdyńskiej instalacji wpływ miała tożsamość miejsca. Zainspirowała mnie modernistyczna architektura miasta, bardzo charakterystyczna dla Gdyni. Istotnymi cechami tej architektury, pozbawionej ornamentu, są forma i geometria. Architekci często w niespodziewany sposób łączyli ze sobą bryły, jednocześnie zachowując lekkość budynków. W swoim projekcie chciałam uwydatnić zjawisko przenikania się brył, gry z geometrią - wyjaśnia autorka projektu.

Izabela Bołoz studiowała nauki społeczne na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Zuryskim w Szwajcarii oraz wzornictwo na Kingston University London. Następnie uzyskała dyplom Design Academy Eindhoven, a w 2011 roku założyła w Holandii swoje studio projektowe. Wykłada na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven i w School of Form w Poznaniu. Izabela Bołoz specjalizuje się w tworzeniu instalacji miejskich, które oprócz funkcji czysto użytkowej mają intrygować, i bawić.

Obiekt był prezentowany w ramach międzynarodowych targów Milan Design Week 2015.