Centrum Maggie's w Oldham

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Maggie's w Oldham. Fot. Alex de Rijke, Jasmin Sohi & Jon Cardwell

Klejone drewno w architekturze - Centrum Maggie's w Oldham

2017-07-19 19:48

W brytyjskim mieście Oldham otwarto Centrum Maggie’s – ośrodek dla osób dotkniętych chorobą nowotworową. Jest to pierwszy na świecie budynek wzniesiony z klejonego warstwowo drewna liściastego. Obiekt powstał według projektu dRMM Architects.

Maggie’s to organizacja dobroczynna zapewniająca wsparcie osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Ośrodki Maggie’s budowane są na terenach należących do specjalistycznych szpitali onkologicznych. Autorami wielu z nich są znani architekci i pracownie – m.in. Zaha Hadid, Foster + Partners, Kisho Kurokawa i OMA. Za ideą stworzenia sieci dobrze zaprojektowanych ośrodków oferujących program wsparcia pacjentom dotkniętym śmiertelną chorobą również stoi znany architekt – Charles Jencks. Kierowany osobistym doświadczeniem po chorobie żony, projektantki Margaret Keswick Jencks i jej przemyśleniami dotyczącymi wpływu przestrzeni na samopoczucie pacjentów, zdecydował się powołać globalną sieć placówek zapewniających chorym darmową opiekę w otoczeniu przyjazngo środowiska i dobrej architektury. Centrum Maggie’s w Oldham to najnowsza z nich.

Projekt budynku opracowała pracownia dRMM Architects przy wsparciu AHEC (Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego). W koncepcję Maggie’s Centre wpisano holistyczny komunikat, uzupełniający podstawowe założenia projektu – podniesienie na duchu osób żyjących z chorobą nowotworową i dodanie im nadziei. Do zawieszonego nad poziomem gruntu budynku z drewna i szkła, poprzez otwartą wewnąrz przestrzeń, wprowadzono naturalnie rosnące drzewa. Każdy detal w ośrodku zaprojektowano tak, by całość sprzyjała użytkowaniu i dobremu samopoczuciu – powiedział Alex de Rijke.

Głównym materiałem wykorzystanym w realizacji jest tulipanowiec amerykański. Decyzja o wyborze tego garunku drewna została podyktowana typową dla niego wytrzymałością i ciepłą barwą. Istotne były również wyniki badań dotyczących oddziaływania drewna na samopoczucie człowieka. Zgodnie z raportem Planet Ark z 2015 roku zatytułowanym Wood – Housing, Health, Humanity, drewno ma więcej cech o dobroczynnym wpływie na stan zdrowia i ogólne samopoczucie człowieka niż jakikolwiek inny materiał budowlany.

Obiekt wzniesiono z wykorzystaniem ponad 20 paneli o długości od 0,5 do 12 m, klejonych z pięciu warstw tulipanowca amerykańskiego. Ten sam materiał posłużył do wykonania dużego stołu kuchennego, przy którym zasiadają goście ośrodka. Mebel został zaprojektowany przez biuro Barnby & Day, na zamówienie Alexa de Rijke i AHEC na potrzeby projektu „The Wish List”, zaprezentowanego podczas London Design Festival w 2014 roku. Blat jest pozostałością po tamtym projekcie, natomiast na podstawę składają się odpady drewna CLT z framug okiennych i futryn drzwi Maggie’s Centre.

dRMM - to pracownia założona w 1995 roku przez Alexa de Rijke, Philipa Marsha i Sadie Morgan. W swoim  firma ma wiele projektów, które zyskały aprobatę krytyków i uznanie ekspertów, m.in. „No. One Centaur Street” – zdobywca m.in. nagrody „RIBA London Building of the Year”. Pracownia jest znana z takich realizacji i tymczasowych instalacji jak aula szkolna w Kingsdale, zabudowa molo w Hastings, „Endless Stair”, „Sliding House" i Dom Faradaya przy elektrowni w Battersea. Od roku 2000 pracownia dRMM jest pionierem w zastosowaniu drewna modyfikowanego jako najwłaściwszego materiału dla współczesnej architektury. www.drmm.co.uk;