Lumen – tymczasowa instalacja w sercu Nowego Jorku

i

Autor: Archiwum Architektury Lumen projektu Jenny Sabin Studio. Fot. Pablo Enriquez, dzięki uprzejmości MoMA PS1

Lumen – eksperymentalna architektura w sercu Nowego Jorku

2017-06-28 14:44

Robotycznie utkane baldachimy zaprojektowane przez Jenny Sabin Studio to wynik kolejnej edycji progamu dla młodych architektów, organizowanego przez nowojorskie muzeum MoMA PS1.

Latem na bulwarach, placach i trawnikach wyrastają tymczasowe konstrukcje, które tworzą przestrzenne ramy dla różnych aktywności na świeżym powietrzu. Jak co roku jedna z takich struktur stanęła na dziedzińcu muzeum MoMa PS1 w Nowym Jorku, który w czasie ciepłych miesięcy przeradza się w scenę architektonicznego eksperymentu. Projekt pawilonu został wyłoniony w ramach 18 edycji Young Architects Program, organizowanego co roku międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów. Przy ocenie zgłaszanych koncepcji pod uwagę brane są kwestie ekologii, recyklingu oraz zrównoważonego rozwoju. Zwycięska praca jest realizowana i służy jako scena dla letniego programu koncertów. Tym razem za najlepszą uznano koncepcję opracowaną przez Jenny Sabin Studio.

Obiekt składa się z dwóch baldachimów o komórkowej budowie, rozpiętych pomiędzy murami dziedzińców oraz podwieszonych po wewnętrznej stronie 250 cylindrycznych elementów. Jako siedziska służą stołki w kształcie szpuli otoczonych robotycznie utkaną siatką. W projekcie uwzględniono obserwacje zaczerpnięte z różnych dziedzin – biologii, matematyki, inżynierii oraz zaawansowanych technologii produkcji materiałów. Do wykonania obiektu wykorzystano niemal milion metrów utkanego cyfrowo włókna. Pawilon wyposażony jest w system wydzielania pary wodnej, który reaguje na bliskość odwiedzających i temperaturę powietrza, chłodząc je w czasie upału. Wygląd instalacji zmienia się w ciągu dnia i nocy – w słońcu pozostaje biała, nocą emanuje kolorowym światłem. Lumen pozostanie na dziedzińcu MoMA PS1 do 4 września 2017 roku.

JENNY SABIN STUDIO - pracownia, która zajmuje się zagadnieniami z pogranicza różnych dziedzin – architektury, biologii i matematyki. Jej założycielka, Jenny E. Sabin jest wykładowczynią dizajnu i nowych technologii oraz dyrektorką architektonicznych studiów magisterskich na wydziale architektury Uniwersytetu Cornella. Jest także dyrektorką w Sabin Design Lab na Cornell AAP – interdyscyplinarnego studia specjalizującego się w projektowaniu komputacyjnym, wizualizacją danych i cyfrową fabrykacją.