Muzeum Braci Grimm

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Jan Bitter

Muzeum Braci Grimm w Kassel

2016-01-27 14:38

Formę budynku zdeterminowało jego położenie na tarasowo ukształtowanym wzniesieniu. Wspinaczka po zboczach dawnej winnicy kończy się na dachu muzeum, skąd rozciągają się widoki na panoramę miasta. Projekt powstał w pracowni Kadawittfeldarchitektur.

Kassel to miasto w środkowych Niemczech, znane przede wszystkim z odbywającego się tu co pięć lat pokazu sztuki współczesnej Documenta. Mocno zniszczone w wyniku nalotów podczas II wojny światowej, posiada kilka znaczących zabytków i historycznych założeń, m.in. wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco Bergpark Wilhelmshöhe ze słynnymi fontannami i wodospadami. W połowie XIX wieku, przez ponad 30 lat w Kassel działali bracia Grimm, znani przede wszystkim z przetłumaczonego na wiele języków zbioru baśni i legend.

Muzeum Braci Grimm, którego celem jest promocja twórczości słynnych pisarzy i badaczy, powstało na wzgórzu Weinberg, w malowniczym parkowym otoczeniu. Architekturę budynku zdeterminowało tarasowe ukształtowanie terenu. Obiekt zaprojektowano jako przedłużenie prowadzącej na wzniesienie drogi. Zatopiony we wzgórze budynek stanowi jej kulminację i poprzez schody umieszczone na obu dłuższych elewacjach zaprasza do wejścia na dach, skąd rozciągają się widoki na panoramę miasta. Budynek wzniesiono z żelbetu i obłożono okładziną z wapienia układanego warstwami o różnej szerokości.

Budynek posiada pięć kondygnacji - trzy podziemne i dwie naziemne. Dwie najniższe zajmują pomieszczenia techniczne i magazyny. Na poziomie –1 znalazła się wystawa stała, zaaranżowana wokół pojęć zaczerpniętych z dzieł braci Grimm. Taka organizacja ekspozycji pozwoliła na odejście od narracji historyczno-biograficznej na rzecz przestrzennej opowieści. Parter z recepcją, kasami biletowymi, sklepem muzealnym i kawiarnią z widokiem na park miejski Karsaue pełni funkcje związane z obsługą odwiedzających. Na najwyższym piętrze przewidziano przestrzeń dla wystaw czasowych.