Dom w Pieninach

i

Autor: serwis prasowy proj. HOLA grupa projektowa

Domy wakacyjne

Nie tylko brda. Trzy polskie projekty domków letniskowych

2023-07-05 10:33

Jeżeli wypoczywać, to tylko w dobrze zaprojektowanym otoczeniu. Zobaczcie wybrane przez nas projekty autorstwa Jojko + Nawrocki Architekci, Exterio oraz Medusa Group.

Spis treści

  1. Jojko + Nawrocki Architekci – dom letniskowy w Żywcu
  2. Exterio (HOLA grupa projektowa) – dom w Pieninach
  3. Medusa Group – przebudowa domku typu brda

Architektura „letniskowa” nie zawsze jest najwyższej jakości – może się kojarzyć z chaotyczną przestrzenią nadmorskich miejscowości albo fantazyjnymi „gargamelami” budowanymi w popularnych kurortach. Jednak wcale nie musi tak być; wybraliśmy dla Was trzy projekty, które prostą formą wchodzą w dialog z otoczeniem i wydobywają walory otaczających krajobrazów.

Jojko + Nawrocki Architekci – dom letniskowy w Żywcu

Jojko + Nawrocki Architekci – dom letniskowy w Żywcu

i

Autor: Archiwum Architektury

Zamierzeniem było stworzenie budynku, który będzie kontrastem dla przeciętnej architektury letniskowej południa Polski. Domek znalazł się w uprawianym od lat ogrodzie, otoczonym panoramą Beskidów. Nietypowego kształt dachu pozwolił na umieszczenie w środku funkcjonalnej antresoli. Dzięki usytuowaniu bryły na działce oraz symetrycznemu planowi wnętrza każde okno kadruje inny krajobraz. Projekt został stworzony w oparciu o ideę critical regionalism - próbę użycia języka współczesnej architektury w kontekście właściwym konkretnemu miejscu.

Czytaj też: Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce |

Exterio (HOLA grupa projektowa) – dom w Pieninach

kl (27) (Copy)

i

Autor: Archiwum Architektury

Dom w pełni wydobywa walory działki - malowniczy widok na Jezioro Czorsztyńskie oraz dwa średniowieczne zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Bryła ma od strony lądu zamknięty charakter, natomiast od strony jeziora na obu kondygnacjach dominują duże przeszklenia, które pozwalają ze wnętrza budynku obserwować krajobraz. Teren budowy jest na spadku, co wykorzystano umieszczając na wyniesionym w stosunku do okolicy parteru taras.

Kształt bryły i użyte materiały mają przywodzić na myśl tradycyjną zabudowę pasterską. Dach i ścianę frontową pokryto wiórem osikowym, który płynnie przechodzi z dachu na ścianę. Wejście do budynku nawiązuje natomiast do ludowej architektury drewnianej.

Medusa Group – przebudowa domku typu brda

DSC_1618d (Copy)

i

Autor: Archiwum Architektury

Klasyczny domek typu brda został przekształcony za pomocą dostawienia do niego nowej struktury. Namiotowa forma została zestawiona z prostopadłościenną bryłą, powiększając strefę dzienną oraz tworząc przed wejściem dodatkowy ganek. Kolorem i fakturą walcowanej stali, zastosowanej na elewacji, jak również dużymi przeszkleniami, otwierajającymi dom na otoczenie, nowa część kontrastuje z zastanym budynkiem.

Przy budowie należało wyciąć część krokiew dachowych, podtrzymującą domek; zostały one oparte na stalowej konstrukcji prostopadłościanu. Od środka został on wykończony płytą OSB, natomiast na na płaskim dachu umieszczono taras, który rozwija powierzchnię pierwszego piętra.

Czytaj też: Gapahuk – prefabrykowany dom letniskowy projektu Snøhetta |