Architektura MuratorRealizacjeNowa biblioteka w Starym Sączu

Nowa biblioteka w Starym Sączu

Willa, która została wzniesiona na początku XX wieku dla miejscowego adwokata Edwarda Seuchtera, została rozbudowana na potrzeby obszernego programu funkcjonalnego biblioteki. Po remoncie zabytek prezentuje architekturę współczesną, gościnną i otwartą na otoczenie – pisze Dawid Hajok.

Nowa biblioteka w Starym Sączu
Obszerny program funkcjonalny instytucji spowodował, że budynek wymagał znaczącej rozbudowy, która dotyczyła głównie tylnej części budynku; duże, rozsuwane przeszklenia na parterze kadrują widoki na otaczający ogród; Fot. Maciej Jeżyk
Rozbudowa zabytkowej willi na Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Wiktora BazielichaStary Sącz, ul. Mickiewicza 33
Autorzy55 Architekci, architekci Wojciech Świątek, Anna Szewczyk-Świątek
Architektura wnętrz55 Architekci, architekci Wojciech Świątek, Anna Szewczyk-Świątek, Magdalena Caban
KonstrukcjaPRO-KON Nowy Sącz, Janusz Gancarczyk
Generalny wykonawcaBUDMEX
InwestorGmina Stary Sącz
Powierzchnia terenu4159.0 m²
Powierzchnia zabudowy565.0 m²
Powierzchnia użytkowa785.0 m²
Powierzchnia całkowita1246.0 m²
Kubatura4537.0 m³
Projekt2014
Data realizacji (początek)2016
Data realizacji (koniec)2018
Koszt inwestycji3 058 101 PLN brutto, w tym wyposażenie 510 302 PLN brutto
Tagi:
Autor: Dawid Hajok
Oodi – nowa centralna biblioteka w Helsinkach Helsińska Biblioteka Centralna Oodi oficjalnie otwarta. Budynek według projektu ALA Architects zrealizowano w ramach obchodów 100-lecie niepodległości Finlandii.
Biblioteka publiczna w Iławie Dom Weterana w Iławie zostanie zaadaptowany na bibliotekę według zwycięskiej pracy Restudio Architektury.
Architektoniczna utopia? Biblioteka i Akademia Sztuk Performatywnych w Aalst W historycznym centrum belgijskiego Aalst stanął gmach łączący przeciwieństwa: zabytkowy obiekt z nowym skrzydłem o uproszczonej formie, a przy tym przestrzeń wymagającej ciszy i skupienia biblioteki z wymagającą wyjątkowej ekspresji szkołą performance’u. Za kanwę projektu posłużyła architektom „Utopia” Tomasza Morusa.
Pierwsza biblioteka w powojennym Szczecinie Rozstrzygnięto konkurs na projekt biblioteki publicznej na szczecińskim Prawobrzeżu. Jeśli powstanie, będzie pierwszym obiektem o takiej funkcji wybudowanym w mieście po II wojnie światowej.
Wyniki konkursu na modernizację Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ełku Pierwszą nagrodę otrzymało krakowskie biuro F-11, a drugą PPA Podczaszy Pracownia Architektury. Głównym celem zmian jest poprawienie funkcjonalności biblioteki.
Recykling w architekturze - elewacja biblioteki z pudełek po lodach Zaprojektowany przez pracownię SHAU obiekt to pierwsza ze stu mikrobibliotek, które mają powstać w najbliższych latach w Indonezji. Budynek ma wymiar społeczny i ekologiczny - jego elewację wykonano z 2000 pudełek po lodach.