Architektura MuratorRealizacjeNowe relacje z rzeką – o projekcie bulwarach nad Odrą Piotr Żuraw

Nowe relacje z rzeką – o projekcie bulwarach nad Odrą Piotr Żuraw

Rewitalizacja odbudowuje relacje mieszkańców z rzeką, stanowi pretekst do jej ponownego odkrycia. Sposób zagospodarowania bulwaru ma umożliwiać jak najbliższy kontakt z wodą i widokami przeciwległego brzegu. Przestrzeń komunikacji jest dostosowana do różnych grup użytkowników: sprawnych, niepełnosprawnych, na rolkach i rowerach. Wszyscy oni poruszają się po wspólnej, wielokierunkowej przestrzeni, bez wydzieleń ścieżek rowerowych.

Bulwary nad Odrą we Wrocławiu
Widok w kierunku mostu Piaskowego i budynku filologii UWr; amfiteatr przy bulwarze Dunikowskiego jest licznie odwiedzany przez mieszkańców i turystów, nie tylko w słoneczne dni; fot. Maciej Lulko
Rewitalizacja bulwarów Xawerego Dunikowskiego oraz Marii i Lecha KaczyńskichWrocław, lewy brzeg Odry między mostami Piaskowym a Grunwaldzkim
AutorzyPiotr Żuraw Architekt, architekci Katarzyna Dobiecka, Piotr Żuraw
Architektura krajobrazuEvergreen Monika Ziemiańska
Identyfikacja wizualnaKatarzyna Dobiecka
KonstrukcjaP3 Group Biuro Projektów Konstrukcyjnych
Generalny wykonawcaM-Park
InwestorGmina Wrocław, Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu
Powierzchnia terenu27860.0 m²
Projekt konkursowy2008
Projekt budowlany2009
Data realizacji (koniec)2015
Koszt inwestycjiok. 20 000 000 PLN
Projekt wykonawczy2009
Autor: Piotr Żuraw Piotr Żuraw
LECHSTARTER 2018 – jakie inicjatywy odmienią w tym roku polskie miasta. Ty zdecyduj! W tym roku o granty w wysokości 50 000 i 100 0000 zł walczy niemal 50 projektów z całej Polski. Jeszcze tylko do 17 maja można oddać głos na wybraną inicjatywę.
10 polskich realizacji walczy w tym roku o European Prize for Urban Public Space Na tegoroczny konkurs European Prize for Urban Public Space nadesłano 279 realizacji z 32 krajów. Polskę reprezentuje 10 różnych przestrzeni publicznych, w tym plac przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, bulwary wiślane w Warszawie i zagospodarowanie dziedzińca urzędu miasta w Poznaniu. Czy mamy szansę na nagrodę?
Jak uleczyć przestrzeń polskich miast? [WIDEO] Lampa w ciąży projektu Ultra Architects, Peryskop Gabriely Szałańskiej i instalacja Reflex Joanny Piaścik to tylko niektóre z miejskich interwencji, które dizajner Paweł Grobelny wybrał na nową wystawę w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Aktywna Przestrzeń Publiczna. Przewodnik Active Public Space to prowadzony przez barcelońską szkołę Institute for Advanced Architecture of Catalonia (IAAC) program, którego celem jest rozwijanie wiedzy o projektowaniu przestrzeni publicznych. Właśnie został udostępniony przewodnik, gdzie zamieszczono przykłady „dobrych praktyk” w tej dziedzinie.  
Oxygen Park – kompleks sportowy i przestrzeń publiczna w Dosze Londyńska pracownia AECOM zaprojektowała centrum rekreacji w stolicy Kataru. Inspiracją dla ukształtowania terenu oraz poszczególnych obiektów były rzeźbione wiatrem formy, które można odnaleźć na pustyni.
Warszawska ustawa krajobrazowa – znamy projekt uchwały! Ruszają konsultacje projektu warszawskiej uchwały krajobrazowej. Jakie reklamy znikną z przestrzeni miasta, czy będzie można grodzić osiedla i czy mała architektura w stolicy doczeka się ujednolicenia?