Architektura MuratorRealizacjeNowe relacje z rzeką – o projekcie bulwarach nad Odrą Piotr Żuraw

Nowe relacje z rzeką – o projekcie bulwarach nad Odrą Piotr Żuraw

Rewitalizacja odbudowuje relacje mieszkańców z rzeką, stanowi pretekst do jej ponownego odkrycia. Sposób zagospodarowania bulwaru ma umożliwiać jak najbliższy kontakt z wodą i widokami przeciwległego brzegu. Przestrzeń komunikacji jest dostosowana do różnych grup użytkowników: sprawnych, niepełnosprawnych, na rolkach i rowerach. Wszyscy oni poruszają się po wspólnej, wielokierunkowej przestrzeni, bez wydzieleń ścieżek rowerowych.

Bulwary nad Odrą we Wrocławiu
Widok w kierunku mostu Piaskowego i budynku filologii UWr; amfiteatr przy bulwarze Dunikowskiego jest licznie odwiedzany przez mieszkańców i turystów, nie tylko w słoneczne dni; fot. Maciej Lulko
Rewitalizacja bulwarów Xawerego Dunikowskiego oraz Marii i Lecha KaczyńskichWrocław, lewy brzeg Odry między mostami Piaskowym a Grunwaldzkim
AutorzyPiotr Żuraw Architekt, architekci Katarzyna Dobiecka, Piotr Żuraw
Architektura krajobrazuEvergreen Monika Ziemiańska
Identyfikacja wizualnaKatarzyna Dobiecka
KonstrukcjaP3 Group Biuro Projektów Konstrukcyjnych
Generalny wykonawcaM-Park
InwestorGmina Wrocław, Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu
Powierzchnia terenu27860.0 m²
Projekt konkursowy2008
Projekt budowlany2009
Data realizacji (koniec)2015
Koszt inwestycjiok. 20 000 000 PLN
Projekt wykonawczy2009
Autor: Piotr Żuraw Piotr Żuraw
Nowe życie starych ulic – projekt dla Gliwic, Krakowa i Warszawy Rusza kolejna edycja projektu Żywa Ulica realizowanego przez Fundację Napraw Sobie Miasto. Tym razem zmiany czekają ulice w Gliwicach, Krakowie i Warszawie. Ty też możesz się przyłączyć – wziąć udział w warsztatach lub wspomóc przedsięwzięcie finansowo!
Śródmieście Warszawy odNowa – wiemy, jak będzie wyglądać plac Powstańców i ulica Świętokrzyska Wiosną zaczną się prace nad nową aranżacją placu Powstańców Warszawy i ulicy Świętokrzyskiej. O wyglądzie tych reprezentacyjnych przestrzeni miasta zdecydowali mieszkańcy.
Siedziba tygodnika „Wiadomości Wrzesińskie” Architekci zaprojektowali optymalne środowisko pracy dla kreatywnego zespołu. Dodatkowy atut stanowi przenikająca się z obiektem przestrzeń publiczna, która może zmienić siedzibę lokalnej gazety w ważny element lokalnej tożsamości – pisze Krzysztof Mycielski.
Konkurs na zagospodarowanie Wzgórza Andersa we Wrocławiu. Wyniki Rozstrzygnięto konkurs studialny na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania okolic Wzgórza Andersa we Wrocławiu. Pierwszą nagrodę jednogłośnie przyznano pracowni Arch_it.
Bulwary nad Odrą we Wrocławiu Zagospodarowanie bulwarów jest dizajnersko urzekające, pełne pomysłowych detali. Oferuje przy tym różnorodne sposoby użytkowania. Powraca entuzjazm wrocławian do spędzania czasu nad rzeką, a z nim powojenne hasło: pracujesz na lądzie, odpoczywaj na wodzie – o zbliżeniu się miasta do Odry, wyzwaniach związanych z odpowiedzią na wymogi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej i miastotwórczej roli nowych bulwarów piszą Tomasz Głowacki i Michał Stangel. W numerze także wypowiedź współautora projektu Piotra Żurawia oraz krótka historia zagospodarowywania nadrzecznych terenów we Wrocławiu – od katastrofalnej powodzi w 1997 roku do dziś.
Doskonałe miejsce dla ludzi – o nowych bulwarach nad Odrą Michał Stangel Jan Gehl mówi, że przestrzeń publiczna ma być jak dobra impreza, z której nie chce się wychodzić. I tak właśnie jest na bulwarze. Widać tu różnorodność ludzi i zachowań, jakby żywcem wyjętą z poradnika projektowania uniwersalnego: rodziny, młodzież, seniorzy, studenci, pary, single, grupki, niepełnosprawni, siostra zakonna, dzieci w fontannie, modelka w fontannie, aktorzy na przystani, a do tego na rzece kajakarze i wodniacy na łódkach – pisze Michał Stangel.