Zagospodarowanie jeziora Ukiel

i

Autor: Archiwum Architektury Baza Sportów Kajakarskich widoczna z przeciwległego brzegu jeziora. Fot. Daniel Rumiancew

O projekcie Bazy Sportów Kajakarskich Piotr Mikulski-Bąk

2016-06-30 11:33

W trakcie realizacji, która praktycznie odbywała się w lesie, konieczne było wycięcie jedynie kilku istniejących drzew. Obiekty staraliśmy się wkomponować w otoczenie, dlatego zaprojektowaliśmy je na mocno nieregularnym rzucie, a jako materiałów wykończeniowych użyliśmy przede wszystkim drewna cedrowego i murowanego, nieregularnego łupka.

Nazwa obiektuCałoroczna Baza Sportów Kajakarskich
Adres obiektuOlsztyn brzegi jeziora Ukiel, ul. Olimpijska
AutorzyStudio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna s.c., architekci Piotr Mikulski-Bąk, Anna Mikulska-Bąk, Natalia Hasso-Agopsowicz
Współpraca autorskaarchitekci Ryszard Bąk, Agnieszka Mogielnicka, Tomasz Szymański, Mariusz Przytuła
Architektura wnętrzStudio- Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna s.c.
Architektura krajobrazuAleksandra Kurpis
KonstrukcjaFinnmap Polska (obecnie Sweco Polska)
Generalny wykonawcaNDI
InwestorGmina Olsztyn
Powierzchnia terenu42688.0 m²
Powierzchnia zabudowy2695.0 m²
Powierzchnia użytkowa3365.0 m²
Powierzchnia całkowita3996.0 m²
Kubatura18049.0 m³
Projekt2011-2013
Data realizacji (początek)2013
Data realizacji (koniec)2015
Koszt inwestycji19 663 861 PLN

Całoroczna Baza Sportów Kajakarskich nad jeziorem Ukiel nie służy jedynie potrzebom olsztyńskich klubów, ale stanowi część większego założenia. Zagospodarowanie kilku kilometrów nabrzeża przywróciło zaniedbane dotychczas tereny mieszkańcom. W efekcie brzegi jeziora tętnią życiem przez cały rok, a tutejsze kawiarnie i restauracje stały się najmodniejszym miejscem spotkań.

Udało się nam zaprojektować miejsca do spacerów, spotkań i rekreacji dostosowane dla osób w różnym wieku, z dużą liczbą ławek i oświetlone przez całą dobę energooszczędnym, adaptacyjnym oświetleniem LED, zmniejszającym znacząco swoją moc w razie braku spacerujących.

Zagospodarowanie jeziora Ukiel

i

Autor: Archiwum Architektury Nieregularny rzut budynku hal sportowych został wkomponowany między rosnące drzewa. Fot. Daniel Rumiancew

W ramach projektu powstały m.in. miejska wypożyczalnia sprzętu sportowego, duży rekreacyjny pomost oraz kawiarnia na wodzie zapewniająca przez swoje przeszklone ściany niezapomniane widoki na jezioro Ukiel o każdej porze roku. Największą część Całorocznej Bazy Sportów Kajakarskich zajmuje zaplecze sportowe, obejmujące pomieszczenia dla klubów kajakarskich, funkcjonującą cały rok halę do siatkówki plażowej z podgrzewanym piaskiem, cztery korty do squasha i siłownię z otwierającym się przez przeszkloną ścianę widokiem na jezioro.

Zagospodarowanie jeziora Ukiel

i

Autor: Archiwum Architektury Pomieszczenie odnowy biologicznej. Fot. Daniel Rumiancew

W trakcie realizacji, która praktycznie odbywała się w lesie, konieczne było wycięcie jedynie kilku istniejących drzew. Obiekty staraliśmy się wkomponować w otoczenie, dlatego zaprojektowaliśmy je na mocno nieregularnym rzucie, a jako materiałów wykończeniowych użyliśmy przede wszytskim drewna cedrowego i murowanego, nieregularnego łupka, a na wysokości stropów – płyt betonowych. Zastosowaliśmy przy tym dużo przeszkleń otwierających wnętrza poszczególnych pomieszczeń na las i jezioro.