Pawilon herbaciany w Pekinie

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Wang Ning

Pawilon herbaciany w Pekinie

2017-01-12 15:19

Pawilon herbaciany projektu Arch Studio to jeden z przykładów udanej adaptacji tradycyjnej chińskiej architektury do nowych funkcji. Wartościowy tym bardziej, że wiele starych domów wyburza się pod nowoczesną zabudowę.

Hutong to tradycyjna chińska zabudowa, charakteryzująca się wąskimi uliczkami oraz rzędami parterowych domów z dziedzińcem. Zespoły budynków tego typu powstawały w Chinach od XII wieku i choć najwięcej znajduje się w północnej części kraju, można je spotkać także w Pekinie, na niewielkim obszarze położonym zaledwie kilometr od placu Tienanmen. Wiele spośród starych, nierzadko zaniedbanych lub wielokrotnie przebudowanych obiekty są wyburzane, a na ich miejsce wznoszona jest nowoczesna architektura. Coraz częściej jednak wartość kulturowych nawarstwień doceniana jest przez współczesnych architektów, którzy nadają tradycyjnej zabudowie nowe funkcje.

Czytaj też: Największe miasta świata: ranking 2021 |

Przykładem tego drugiego scenariusza jest pawilon herbaciany projektu pracowni Arch Studio w Pekinie. Obiekt powstał na działce w kształcie litery L o powierzchni 450 m2, na której znajdowało się 5 ciasno ustawionych domów. Prace objęły renowację fragmentów istniejącej zabudowy oraz stworzeniu nowych przestrzeni, zapewniających odpowiednie warunki klimatyczne dla przechowywania książek oraz picia herbaty. Otwarte na pasaże pomiędzy domami pomieszczenia musiały zostać zamknięte. W tym celu architekci zaprojektowali szklany korytarz meandrujący przez wnętrza budynków, tworzący nowe, zadaszone połączenia i enklawy zieleni. Materiały i kolory nowej substancji tworzą wyraźny kontrast z nietynkowaną cegłą, która stanowi podstawowy budulec starej zabudowy.

Innym przykładem ingerencji w tradycyjne hutongi jest znajdująca się niewiele dalej Biblioteka dla Dzieci i Centrum Sztuki Hutong projektu ZAO standardarchitecture / Zhang Ke. Obiekt o powierzchni zaledwie 9 m2 oraz niewielka przestrzeń dla sztuki, to niezwykły przykład wykorzystania dobudówek wznoszonych spontanicznie przez mieszkańców dla potrzeb lokalnej społeczności. Realizacja była jedną z pięciu, które otrzymały prestiżową nagrodę Agi Khana dla współczesnej architektury w 2016 roku.