Pawilon letni Serpentine Gallery projektu Bjarke Ingels Group

i

Autor: Archiwum Architektury Pawilon letni Serpentine Gallery, projekt: Bjarke Ingels Group (BIG); Fot. © Iwan Baan

Pawilon letni Serpentine Gallery projektu Bjarke Ingels Group

2016-06-13 13:20

Pracownia Bjarke Ingelsa zaprojektowała pawilon letni w ogrodach Serpentine Gallery. Forma obiektu wynikła z przetworzenia płaskiego muru w trójwymiarową strukturę.

Co roku w ogrodach Serpentine Gallery w Londynie budowany jest letni pawilon, projektowany za każdym razem przez innego, znanego architekta. Obiekty te pełnią podwójną funkcję - z jednej strony pozwalają poszerzyć przestrzeń galerii, która w ciepłych miesiącach wychodzi ze swym programem na zewnątrz, z drugiej zaś strony służą jako miejsce prezentacji współczesnej architektury. W tym roku zdecydowano o położeniu jeszcze większego nacisku na popularyzację innowacyjnych koncepcji architektonicznych i zamiast jednego pawilonu, zbudowano ich pięć. Koncepcja głównego obiektu powstała w pracowni Bjarke Ingels Group, pozostałe zaprojektowali Kunlé Adeyemi – NLÉ, Barkow Leibinger, Yona Friedman oraz Asif Khan.

Staraliśmy się zaprojektować obiekt, który byłby ucieleśnieniem cech postrzeganych często jako sprzeczne – strukturę, która będzie swobodna i rygorystyczna, modularna i rzeźbiarska, transparentna i nieprzejrzysta, która byłaby jednocześnie pudełkiem i blobem. Zdecydowaliśmy, że będziemy pracować z jednym z najbardziej podstawowych elementów w architekturze – ceglanym murem. Jednak zamiast elementów ceramicznych lub kamiennych, do budowy ściany wykorzystane zostały ustawione jedna na drugiej ramy z włókna szklanego – mówi Bjarke Ingels.

Z zewnątrz wygląd pawilonu zmienia się w zależności od obranego punktu widzenia. Raz wydaje się być płaskim, nieprzejrzystym murem, a raz ondulującą powierzchnią. U góry linearna ściana rozstępuje się ku dołowi tworząc „jaskinię”, w której odbywają się różne wydarzenia. Linia staje się powierzchnią, a ściana przestrzenią. Światło dobiega do wnętrza na kilka sposobów – poprzez przestrzenie pomiędzy porozsuwanymi, pustymi w środku „cegłami”, a także poprzez ich częściowo przejrzystą powierzchnię. Podłogę pawilonu oraz siedziska wykonano z drewna.

Obiekt można zwiedzać od 10 czerwca do 9 października 2016 roku.