Dębowiec Centrum, przystanek autobusowy

i

Autor: Archiwum Architektury Wielofunkcyjny pawilon usługowy oraz park, w którym zaprojektowano tężnie solankowe, mają stać się wizytówką Dębowca. Projekt: Studio Projektowe Jakub Gałęski. Fot. Bartosz Lubicz-Gembalski Photography

Pawilon wielofunkcyjny i park z tężniami solankowymi w Dębowcu

2014-08-18 12:56

Wielofunkcyjny pawilon usługowy wraz z parkiem z tężniami solankowymi ma stać się wizytówką Dębowca. Projekt architektoniczny przygotowało Studio Projektowe Jakub Gałęski z Bielska-Białej. Założeniem architektów było stworzenie obiektu atrakcyjnego zarówno dla mieszkańców jak i osób odwiedzających Dębowiec po raz pierwszy  

Nazwa obiektuPawilon wielofunkcyjny i park z tężniami solankowymi w Dębowcu
AutorzyStudio Projektowe Jakub Gałęski
Data realizacji (koniec)2014
Dębowiec Centrum, przystanek autobusowy

i

Autor: Archiwum Architektury Wielofunkcyjny pawilon usługowy oraz park, w którym zaprojektowano tężnie solankowe, mają stać się wizytówką Dębowca. Projekt: Studio Projektowe Jakub Gałęski. Fot. Bartosz Lubicz-Gembalski Photography

Dębowiec to bogata w solanki gmina w województwie śląskim. Znajdujące się tu złoża wody leczniczej o dobroczynnych właściwościach i unikatowym składzie chemicznym, wykorzystywane są w terapii wielu dolegliwości. Solanka wydobywana w Dębowcu jest biologicznie czysta i zawiera wielokrotnie większą mineralizację niż woda morska (w 1 litrze jest prawie 20 razy więcej jodu niż w Bałtyku). W lipcu 2014 roku do użytku mieszkańców i coraz liczniej przybywających w te strony turystów, oddano tężnię solankową oraz wielofunkcyjny pawilon usługowy zaprojektowany przez Studio Projektowe Jakub Gałęski w Bielska Białej.

Przystanek autobusowy z parkiem, w którym zaprojektowano tężnie solankowe, ma stać się wizytówką Dębowca. Pomysłodawcą powstania pawilonu i tężni jest wójt gminy Tomasz Branny. W centrum miejscowości od lat funkcjonowała i cieszyła się dużą popularnością fontanna z której tryskała solanka. Jej następstwem jest tężnia, która pozwala w pełni wykorzystać dobroczynne działanie leczniczej wody. Jednocześnie pobliski przystanek autobusowy wymagał wymiany i brakowało infrastruktury dla mieszkańców i turystów korzystających z parku i okolic.

Wielofunkcyjny pawilon pełniący rolę przystanku autobusowego z zatoką, punktu obsługi turystów oraz miejsca odpoczynku na trasie rowerowej powstał w samym centrum miejscowości. Zadaszona przestrzeń otwarta na park tworzy dodatkową, kameralną scenę w trakcie imprez i wydarzeń kulturalnych organizowanych w parku. Obiekt mieści również zespół toalet publicznych oraz dwa lokale handlowo-usługowe. W samym parku zlokalizowane są tężnie solankowe w formie okręgu, do którego można wejść w celu inhalacji. W pobliżu tężni zlokalizowano elementy zewnętrznej siłowni dla dorosłych oraz drewniany plac zabaw dla dzieci.

Zdecydowaliśmy się na rozwiązania odwołujące się do lokalnej tradycji budowlanej i najbliższych człowiekowi materiałów takich jak kamień i drewno, ale podanych w nowoczesny sposób – podkreślają autorzy z biura architektonicznego Studio Projektowe Jakub Gałęski. Ściany szczytowe pawilonu zaprojektowano z gabionów – stalowych koszy wypełnionych kamieniem, wykorzystywanych do wzmacniania skarp w naturalnym krajobrazie. Architekci podkreślają, że założeniem było powstanie obiektu atrakcyjnego zarówno dla mieszkańców jak i osób odwiedzających Dębowiec po raz pierwszy - coraz liczniej pojawiających się turystów doceniających walory krajobrazowe gminy.

Architekci i władze gminy mają nadzieję, że pawilon stanie się impulsem i pierwszym krokiem do tego, aby za kilka lat w Dębowcu powstało nowoczesne uzdrowisko zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.