Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. dzięki uprzejmości pracowni

Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej

2016-09-02 14:12

Platforma jest nie tylko współcześnie zaprojektowanym punktem widokowym w malowniczym krajobrazie. To także rzadki przykład nowej przestrzeni publicznej na terenach wiejskich. Obiekt powstał według projektu pracowni 55architekci z Limanowej.  

Od momentu ukończenia budowy, zlokalizowana w Woli Kroguleckiej platforma widokowa stanowi popularny cel wycieczek. Z malowniczo położonego obiektu, który stanowi część pieszego szlaku na Makowicę, podziwiać można rozległe widoki na dolinę Popradu, Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy. Początkowo planowano tu wieżę, ostatecznie jednak zrealizowano projekt pracowni 55architekci z Limanowej, która zaprojektowała uniesioną nad ziemią, spiralną platformę.

Zamysłem projektu było stworzenie miejsca ogólnodostępnego, sprzyjającego obserwacji krajobrazu - zarówno przyrodniczego jak i antropogenicznego. Za koncepcją punktu widokowego zrywającego z formą wstępnie planowanej wieży, oprócz chęci zwrócenia uwagi na otoczenie, stało przekonanie o potrzebie tworzenia miejsc publicznych w obszarach wiejskich - dostępnych zarówno dla mieszkańców jak i przyjezdnych, piechurów, osób mniej sprawnych i niepełnosprawnych oraz rodzin z małymi dziećmi – czytamy w założeniach autorskich.

Kładka jest ogólnodostępna, a brak architektonicznych barier sprawia, że mogą z niej korzystać niepełnosprawni. Oprócz platformy znalazło się tu kilka dodatkowych udogodnień i urządzeń - zadaszone palenisko, niewielki plac zabaw dla dzieci, parking oraz toaleta. Dzięki wykorzystaniu surowego drewna, skromnego i lokalnego materiału, obiekt wpisuje się w krajobrazowe otoczenie, a grawerowane tablice zintegrowane z balustradą przybliżają ukryte przed niewprawnym okiem bogactwo fauny, flory i lokalnej kultury.

W przeciwieństwie do na przykład Norwegii, współcześnie zaprojektowane punkty widokowe w Polsce wciąż należą do rzadkości. Brakuje również przestrzeni publicznych na obszarach wiejskich. Uhonorowaniem wysiłków inwestora - Urzędu Miasta Stary Sącz oraz autorów projektu jest wyróżnienie przyznane platformie w konkursie o Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza 2016, dla najlepszych realizacji architektonicznych województwa małopolskiego (kategoria przestrzeń publiczna).