Polskie muzeum w Zagłębiu Ruhry

i

Autor: Archiwum Architektury Muzeum Jerke w Recklinghausen, czterometrowy witraż to jeden z ostatnich projektów zmarłegow w 2015 roku Wojciecha Fangora; fot. dzięki uprzejmości Jerke Art Foundation

Polskie muzeum w Zagłębiu Ruhry

2016-09-21 12:34

Pierwsze zagraniczne muzeum poświęcone wyłącznie polskiej sztuce otwarto niedawno w niemieckim Recklinghausen.

Nazwa obiektuMuzeum Jerke
Adres obiektuJohannes-Janssen-Strasse 7, Recklinghausen
AutorzyWerner Jerke
InwestorJerke Art Foundation
Powierzchnia użytkowa390.0 m²
Data realizacji (koniec)2016

Budynek stanął w samym sercu niespełna 115-tysięcznego Recklinghausen w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Obłożona w całości błękitnym granitem monolityczna bryła, o formie tradycyjnego domu ze spadzistym dachem, sąsiaduje ze słynnym Muzeum Ikon i XIII-wiecznym kościołem św. Piotra przy historycznym rynku. Inwestorem, a zarazem współautorem budynku jest doktor Werner Jerke, prowadzący w pobliskim Herten prywatną klinikę okulistyczną. Jerke jest też kolekcjonerem sztuki, głównie polskiej awangardy i neoawangardy. Jak tłumaczy, inspirację dla formy obiektu stanowiły zasady kompozycji plastycznych Kobro i Strzemińskiego.

W jednej ze ścian szczytowych zwraca uwagę asymetryczne, czterometrowe okno z tęczowym witrażem. To z kolei projekt zmarłego niedawno Wojciecha Fangora, opracowany specjalnie dla tego obiektu. Na blisko 400 metrach kwadratowych prezentowanych jest tu wiele dzieł polskich artystów, od Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego, Andrzeja Wróblewskiego i Henryka Stażewskiego, po Alinę Szapocznikow, Tadeusza Kantora oraz Wilhelma Sasnala. Dzieła sztuki nigdy do nikogo nie należą na zawsze. Właściciel tylko dostaje je w dzierżawę na pewien czas. Jestem szczęśliwy, że przez chwilę mogę się nimi cieszyć. Najważniejsze jednak, by dzieła należały do całego społeczeństwa – mówił Werner Jerke portalowi Porta Polonica, uzasadniając budowę obiektu dla swojej kolekcji, liczącej dziś ponad 600 dzieł sztuki.

Kolekcjoner pierwsze 24 lata życia spędził w Polsce. Urodził się w Pyskowicach na Górnym Śląsku, w 1981 roku ukończył geografię na Uniwersytecie Jagiellońskim i wyjechał do Niemiec. Swoją kolekcję zaczął tworzyć już w trakcie studiów medycznych na Uniwersytecie w Bonn. Muzeum Jerke w Recklinghausen otwarto oficjalnie 24 kwietnia 2016 roku. Polacy i Zagłębie Ruhry to długa i bogata historia, którą właśnie wzbogacono o nowy, zaskakujący rozdział – pisał wkrótce po otwarciu „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Muzeum czynne jest w każdy piątek w godzinach 14.00-18.00 oraz w soboty od 11.00 do 15.00. Po uprzednim uzgodnieniu, możliwe jest także zwiedzanie w innym terminie.