Przedszkole w Złotnikach Kujawskich

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. dzięki uprzejmości Górecki Pracownia Architektury

Przedszkole w Złotnikach Kujawskich

2016-05-25 15:16

Niewielki budżet przeznaczony na realizację wymusił zastosowanie najprostszych i najtańszych rozwiązań. Mimo to, udało się zrealizować budynek o współczesnym i przyjaznym wyrazie. Obiekt powstał według projektu architekta Dominika Góreckiego.

Projekt przedszkola w Złotnikach Kujawskich został wyłoniony w ramach procedury przetargowej, zorganizowanej przez władze gminy. Budynek dla 125 wychowanków, podzielonych na 5 grup, powstał na rozległej działce, w niedalekiej odległości od użytkowanego dotychczas obiektu. Jednym z podstawowych wymogów wobec projektanta było rozmieszczenie funkcji budynku w parterowej bryle, tak aby wszystkie sale oddziałowe miały bezpośredni dostęp do ogrodu z placem zabaw. Ponadto niewielki budżet przeznaczony na realizację wymusił zastosowanie najprostszych i najtańszych rozwiązań – konstrukcji murowanej z dociepleniem styropianem i tynkowanymi elewacjami. Dodatkowa trudność wynikła z nieregularnego kształtu działki oraz konieczności utrzymania działalności istniejącego budynku przedszkola do czasu powstania nowego obiektu.

Zdecydowałem się na zaprojektowanie parterowego budynku w formie długiego prostopadłościanu, przykrytego płaskim dachem, którego bryła została urozmaicona jedynie dwoma zadaszeniami nad wejściem głównym oraz tarasem od wschodu, zlokalizowanego w północnym, wąskim fragmencie działki, który przylega do drogi publicznej. Dzięki temu wszystkie sale oddziałowe dla dzieci mają okna zwrócone w kierunku południowym, co zapewnia całodzienny dostęp światła dziennego.

Ogród wraz z placem zabaw został zaaranżowany w środkowej części działki, pomiędzy nowym i starym budynkiem. Taka lokalizacja ma też inne zalety – łatwy dostęp do parkingu przed wejściem głównym, oraz możliwość podziału posesji tak, aby jej południową część wraz ze starym budynkiem wydzielić i w razie konieczność traktować jako odrębną nieruchomość.

Zastany kontekst architektoniczny i urbanistyczny – typowy dla polskiej rzeczywistości chaos form, gabarytów, kolorów, sprawił, że podjąłem decyzję o całkowitym jego zignorowaniu. Postanowiłem w miarę możliwości zapewnionych przez skromny budżet, zaprojektować budynek o współczesnym i powściągliwym wyglądzie, który w ten sposób wyróżnia się na tle otaczającej zabudowy – mówi autor projektu Dominik Górecki.

Proste środki architektoniczne, takie jak płaski dach, białe elewacje, zostały urozmaicone jedynie elementami ścian i przesuwnymi okiennicami wykonanymi z modrzewia syberyjskiego. Brak chemicznego zabezpieczenia sprawi, że materiał będzie mógł zestarzeć się w naturalny sposób. Ostatecznie inwestor w zgodził się na przedstawione rozwiązania i pomimo konieczności wymiany generalnego wykonawcy w trakcie budowy, obiekt udało się ukończyć zgodnie z założeniami projektanta.

Układ budynku opiera się na 3-traktowym planie. Środkiem biegnie długi korytarz. Po jednej stronie zlokalizowano sale oddziałowe oraz sanitariaty dla dzieci, a po drugiej pomieszczenia administracyjne, techniczne i gospodarcze z oknami zwróconymi w kierunku północnym. Główne wejście od strony parkingu prowadzi bezpośrednio do holu pełniącego równocześnie funkcję otwartej szatni. Na końcu korytarza znajduje się duża sala, rozdzielona mobilną ścianką na dwa niezależne pomieszczenia sali oddziałowej dla dzieci oraz jadalni. Po złożeniu ściany, powstaje stosunkowo duża przestrzeń, która może zostać wykorzystana na potrzebę organizacji uroczystości, zebrań czy przedstawień. Dodatkowym atutem sali jest przylegający do niej od strony wschodniej zadaszony taras, świetnie sprawdzający się w wypadku uroczystości w okresie letnim, gdy otwarcie przeszklonych okien tarasowych sprawia że wnętrze sali oraz zewnętrze stają się jedną funkcjonalną przestrzenią.