NFM

i

Autor: Archiwum Architektury Sala czerwona o powierzchni 400 m2, licząca od 300 do 400 miejsc. Fot. Juliusz Sokołowski

Przestrzeń i muzyka – o NFM we Wrocławiu Andrzej Kosendiak

2015-09-30 11:56

Wrocław rozbrzmiewa muzyką we wspaniałych, zabytkowych świątyniach, salach uniwersyteckich, aulach szkolnych, w klubach i prywatnych mieszkaniach, w miejscach pięknych i zapomnianych, a także w głowach i sercach wrocławian. I wszędzie tam muzyka nadaje fizycznej przestrzeni nowe znaczenie, a przestrzeń determinuje ostateczny kształt muzyki. Pragniemy, aby wykonywana przez nas muzyka inspirowała słuchaczy, a przez interakcję z nimi nadawała nowe znaczenie architekturze – pisze Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM we Wrocławiu.

Wzajemne przenikanie się muzyki oraz architektury i ich interakcja od zawsze stymulują twórczość muzyczną – dotyczy to zarówno kompozytorów, jak i wykonawców. Wszystkie przestrzenie, w których organizujemy koncerty, pozostają dla nas niezmiennie inspiracją. Wrocław rozbrzmiewa muzyką we wspaniałych, zabytkowych świątyniach, salach uniwersyteckich, ratuszowych, aulach szkolnych, w gmachach użyteczności publicznej, na dworcach kolejowych, w klubach, prywatnych mieszkaniach, na placach i dziedzińcach, w miejscach pięknych i zapomnianych, a także w głowach i sercach wrocławian.

I wszędzie tam muzyka nadaje fizycznej przestrzeni nowe znaczenie, a przestrzeń determinuje ostateczny kształt muzyki. Pragniemy, aby wykonywana przez nas muzyka inspirowała słuchaczy, a przez interakcję z nimi nadawała nowe znaczenie architekturze. Tak się objawia wielka moc muzyki, która, wypełniając przestrzeń, definiuje ją i jednocześnie odmienia ludzi, którzy otworzyli się na działanie sztuki. Chcemy, żeby przestrzeń otwierała muzyce we Wrocławiu wyjątkowe możliwości. Narodowe Forum Muzyki, jego cztery sale, uzupełnią bogactwo Wrocławia i dadzą szansę, aby muzyka zabrzmiała w warunkach idealnych.