Recykling w architekturze. Elewację tej biblioteki wykonano z pudełek po lodach

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Sanrok studio/ SHAU

Recykling w architekturze - elewacja biblioteki z pudełek po lodach

2017-07-26 13:35

Zaprojektowany przez pracownię SHAU obiekt to pierwsza ze stu mikrobibliotek, które mają powstać w najbliższych latach w Indonezji. Budynek ma wymiar społeczny i ekologiczny - jego elewację wykonano z 2000 pudełek po lodach.

W 2012 roku zainaugurowano program “100 mikrobibliotek”, którego celem jest promowanie czytelnictwa i obniżenie poziomu analfabetyzmu w Indonezji i innych krajach regionu. W ramach inicjatywy powstanie setka niewielkich, łatwo dostępnych placówek poza centrami miast. Pierwsza z nich została zrealizowana w Bandung według projektu pracowni SHAU. W tym samym mieście planowanych jest trzynaście kolejnych obiektów, których projekty będą dostosowane do konkretnych miejsc i potrzeb społeczności.

Biblioteka powstała pośrodku niewielkiego placu, na istniejącej już scenie służącej lokalnej społeczności jako miejsce spotkań. Na stalowych podporach umieszczono prostopadłościenny obiekt, który osłania scenę przed deszczem i słońcem. Sufit i podłoga wykonane są z betonowych płyt. Aby ułatwić dostęp do budynku, przy dotychczas pozbawionej podejścia scenie zbudowano schody.

Ze względu na tropikalny klimat szczególnie istotne było stworzenie przyjaznego środowiska we wnętrzu. Materiał na elewacje boczne musiał być niedrogi, zapewniać cień, a jednocześnie przepuszczać światło i umożliwiać przepływ powietrza. W poszukiwaniu odpowiedniego tworzywa architekci natknęli się na sprzedawane hurtowo opakowania po lodach. Do wykonania elewacji wykorzystano 2000 takich pudełek, które ułożono na dwa sposoby – denkiem na zewnątrz lub do wewnątrz. Zabieg ten ma wymiar estetyczny – oświetlone od wewnątrz pudełka wyglądają niczym żarówki oraz symboliczny – odwrócone pudełka tworzą napis: „Książki to okna na świat”. Dzięki lekkiemu nachyleniu w dół, zamontowane na stalowych listwach elementy nie zbierają wody deszczowej. Gdy warunki pogodowe stają się wyjątkowo trudne, dla dodatkowej ochrony można wykorzystać zamontowane od wewnątrz półprzezroczyste przesuwne drzwi.

Działalność biblioteki wspierana jest przez organizację charytatywną Dompet Dhuafa oraz Fundację Indonezyjskiej Diaspory. Docelowo jednak za zbiory i utrzymanie biblioteki odpowiedzialna ma być lokalna społeczność. Obiekt otrzymał nagrodę Architizer + A 2017 w kategorii Jury and Popular Choice.