Siedziba Państwowej Szkoły Straży Pożarnej w Würzburgu

i

Autor: Archiwum Architektury Widok na przeszkloną elewację hali. Fot. Marcus Bredt

Siedziba Państwowej Szkoły Straży Pożarnej w Würzburgu

2017-02-15 15:01

Siedziba szkoły służby pożarniczej w Würzburgu umożliwia odgrywanie realistycznych scenariuszy akcji ratunkowych. Budynek powstał według projektu gmp von Gerkan, Marg i Partnerzy.

Nowa siedziba Państwowej Szkoły Straży Pożarnej na przedmieściach Würzburga powstała według projektu pracowni von Gerkan, Marg i Partnerzy. Zlecenie na opracowanie projektu biuro otrzymało w 2012 roku w wyniku procedury negocjacyjnej. Obiekt o łącznej powierzchni 5,5 tys. m2 składa się dwóch części – budynku wysokościowego i horyzontalnej hali o wymiarach 77 x 40 x 21 metrów. Obie bryły zostały ujęte w ramą w postaci jednorodnych, białych elewacji bocznych, które płynnie przechodzą w dach. Obszerne przeszklenia fasady niższego budynku wpuszczają do wnętrza dużą ilość światła dziennego. W ciągu dnia przeszklenia odbijają otoczenie, a w nocy eksponują wewnętrzną konstrukcję.

Zaawansowany technologicznie obiekt mieści urządzenia służące do realistycznej symulacji akcji ratunkowych. Wewenętrzna elewacja z loggiami, balkonami oraz różnymi typami okien i drzwi umożliwia ćwiczenie scenariuszy gaszenia pożaru w budynkach różnego typu, takich jak wieżowce, restauracje, sklepy, czy szpitale. W północnej części hali umieszczono też obiekt przypominający typowy dom jednorodzinny ze spadzistym dachem i lukarnami.

W zachodniej części hali znajduje się siedziba firmy transportowej, warsztat samochodów ciężarowych i magazyn wysokiego składowania. Na poziomie –1 zaprojektowano podziemny parking, piwnicę która na potrzeby ćwiczeń może zostać zalana wodą, oraz kolejne sale do ćwiczeń. Na dachu hali przewidziano możliwość instalacji platform do ćwiczeń na wysokościach. Zewnętrzne elewacje hali umożliwiają przyszłym strażakom uczenie się gaszenia pożarów wielopiętrowych fasad.

W obiekcie zastosowano szereg rozwiązań energooszczędnych. Fotowoltaiczne instalacje pomagają zredukować koszty eksploatacji budynku a cysterna o pojemności 200 m3 zbiera wodę deszczową wykorzystywaną do ćwiczeń.