Tak pracuje pokolenie Y - zobacz nowoczesne projekty wnętrz biurowych

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Armstrong

Tak pracuje pokolenie Y - zobacz nowoczesne projekty wnętrz biurowych

2017-02-27 7:00 Materiał sponsorowany

Wyznacznikiem budowy i aranżacji współczesnych biur jest jakość. Z dwóch powodów: z uwagi na potrzeby człowieka, ale też stronę biznesową projektu. Oba te elementy mają kluczowe znaczenie dla architektów i inwestorów. Jak to wygląda w praktyce? Świetnie oddaje to kilka zrealizowanych ostatnio w Warszawie projektów biurowych.

Na rynku biurowym wyraźnie widać rywalizację o tytuł najbardziej innowacyjnego, oryginalnego i komfortowego wnętrza. Zapoczątkowane przez Google z myślą o spełnieniu oczekiwań młodych pracowników z pokolenia Y, zmiany w aranżacji biur wyzwoliły nową falę organizacji przestrzeni firmowych skupioną na stronie wizualnej. Coraz wyraźniej widać jednak, że oryginalny dizajn to za mało. Może być punktem wyjścia, ale najważniejsze są komfort użytkowników i funkcjonalność pomieszczeń. Także ekologiczne podejście do projektowania wyraźnie zmierza dziś w stronę well building standard.

Rodzime biura na światowym poziomie

Jednym z kluczowych czynników w procesie projektowania zdrowych biur jest przyjazna akustyka. Hałas to jedno z najbardziej uciążliwych i dekoncentrujących czynników. Bardzo stanowczo podkreśla to Julian Treasure - szanowany na całym świecie ekspert akustyczny. Mówi: hałas to problem nr 1 w biurach, i pokazuje jak to wygląda w praktyce:

Powoli ta świadomość zmienia się też w Polsce. O przyjaznej akustyce w biurach chcą rozmawiać nie tylko architekci, ale także pracodawcy – przyznaje Maciej Kiepal, szef sprzedaży w polskim oddziale firmy Armstrong produkującej akustyczne sufity podwieszane. Przykładem może być oddana właśnie siedziba firmy Stanley Black & Decker zlokalizowana w biurowcu Proximo (arch. brytyjska pracownia Rolfe Judd). Przestrzeń biurowa producenta narzędzi podzielona jest na kilka stref pracy. W wystroju wnętrz uwagę przykuwa różnorodność pomieszczeń, ich funkcji oraz materiałów i rozwiązań użytych do wykończenia. Autorami koncepcji oraz całej realizacji są specjaliści z firmy Tétris. Jak podkreślają pomimo zastosowania bardzo szerokiej gamy rozwiązań proces przebiegał sprawnie, gdyż odbywał się według schematu Design & Build – gdzie partnerem dla najemcy jest jeden podmiot odpowiedzialny zarówno za zaprojektowanie, jak i urządzenie przestrzeni biura. Każde z wnętrz zaskakuje. Wystarczy rozejrzeć się wokół czy podnieść głowę i spojrzeć na sufit. W całym biurze zastosowano akustyczne sufity podwieszane Armstrong. – Nie są to jednak rozwiązania, które zazwyczaj kojarzą się z biurem, czyli gładka siatka płyt sufitowych. W sumie zastosowano tu aż 4 rodzaje sufitów – wyjaśnia Sebastian Staniewicz odpowiedzialny z projekt z ramienia Armstrong. Standardowe rozwiązanie pojawiło się jedynie w części office space, gdyż biały sufit podwieszany pomaga doświetlić wnętrze – dla zainstalowanych tu płyt współczynnik odbicia światła wynosi aż 84 proc.

Nowoczesne projekty wnętrz biurowych

i

Autor: Archiwum Architektury Płyty akustyczne z linii Optima Canopy w kształcie trapezów rozświetlają pomalowany na czarno strop w sali konferencyjnej i idealnie uzupełniają też firmowe barwy Stanley Black & Decker. Z kolei w części open space, ciąg komunikacyjny od biurek wizualnie oddzielną umieszczone na suficie płyty Mesh Metal z delikatną perforacją.

W strefie komunikacyjnej wzdłuż pomieszczeń z biurkami zamontowano czarny sufit metalowy. W salach konferencyjnych o odpowiednią akustykę, ale jednocześnie też design dbają tzw. wyspy sufitowe. W przestrzeniach ogólnodostępnych zawisły pionowe wiszące panele Baffles. Kreatywnie jest w całym biurze, na wielu powierzchniach przewijają się rysunki narzędzi. Szczegóły sufitów wpływających na przyjazną akustykę w tym biurze zobaczyć można TU.Odważnych połączeń rozwiązań na suficie nie bali się także projektanci z Massive Design urządzając przestrzenie warszawskiej siedziby EY. W zależności od pomieszczenia różne są nie tylko wymogi dotyczące mebli, ustawienia sprzętów, ale też akustyki. Często błędnym i skrótowym myśleniem jest podejście pochłaniania dźwięków na przestrzeniach open space czy w kuchniach pracowniczych. Tymczasem równie ważne jest izolowanie tych dźwięków. Kierować się więc należy nie tylko współczynnikiem αW i klasą pochłaniania dźwięku, ale też izolacyjnością akustyczną wydłużną (Dnfw) oraz i wskaźnikiem redukcji dźwięków (Rw), czyli np. hałasów wpadających do pomieszczenia z instalacji technicznych biegnących nad sufitem. Specyfikację szczegółową projektu można zobaczyć TU.

Budynek musi się sprzedać

Zmianą w porównaniu z ostatnimi latami jest jednak nie tylko większe otwarcie na przyjazność budynków dla człowieka, ale również wzrost jakości. – Nowe inwestycje, w których realizacji bierzemy czynny udział wyraźnie pokazują, iż zmienia się myślenie o standardzie budynków i wygodzie najemców, ale też funkcjonowania biurowca w dłuższej perspektywie czasowej – przyznaje Sebastian Staniewicz. Przykładem jest biurowiec Proximo budowany przez firmę Hines. Deweloper oddał już do użytku pierwszą część kompleksu, druga jest w budowie.Dlaczego jakość, o którą często postulują architekci, a którą zabija kosztorys w exelu na biurku inwestora w końcu zaczyna być dostrzegana? W obliczu coraz silniejszej rywalizacji na rynku biurowym, mocnym zaangażowaniu funduszy inwestycyjnych w zakup nieruchomości w Polsce i perspektywie wejścia REIT w naszym kraju, tak świadome i perspektywiczne myślenie o budynku przez inwestora staje się konieczne.