Węzeł szczęścia – piesza kładka projektu holenderskiej pracowni NEXT architects

i

Autor: Archiwum Architektury Most Węzeł szczęścia (Lucky Knot) w Changsha, nazywany też Dragon King Kong Bridge, © NEXT architects, fot. Julien Lanoo

Węzeł szczęścia – piesza kładka projektu holenderskiej pracowni NEXT architects

2016-10-27 15:02

Blisko 200-metrowy pieszy most połączył dwie części miasta Changsha w środkowych Chinach, rozdzielone rzeką i wielopasmową arterią. Projekt przeprawy wyłoniono w konkursie z 2013 roku.

Nazwa obiektuMost Węzeł szczęścia (Lucky Knot)
Adres obiektuChangsha, Meixi Lake District
AutorzyNEXT architects
Zespół projektowyBart Reuser, Marijn Schenk, Michel Schreinemachers, John van de Water, Jiang Xiaofei, Luuc Sonke, Michel van de Velden
InwestorChangsha Meixi Lake Industrial Co. Ltd
Projekt2013
Data realizacji (początek)2014
Data realizacji (koniec)2016
Koszt inwestycji50 mln yuanów (ok. 29 mln zł)

Pracownia NEXT architects na koncie ma wiele spektakularnych mostów i kładek pieszych, by wymienić tyko Vlotwatering w holenderskim Monster, Melkweg w Purmerend czy Zaligebrug w Nijmegen. Biuro, prowadzące dziś oddziały zarówno w Amsterdamie, jak i w Pekinie, w 2013 roku zostało zaproszone przez władze miasta Changsha do zamkniętego konkursu na projekt przeprawy nad Dragon King Harbour River w szybko rozwijającej się dzielnicy Meixi Lake. Wykorzystując swoje dotychczasowe doświadczenia w projektowaniu infrastruktury mostowej i znajomość lokalnego kontekstu, chińsko-holenderski zespół architektów zaproponował 185-metrowy obiekt ze stali w formie wstęgi Möbiusa, pokonując inne biura biorące udział w konkursie. Nasze projekty, zarówno dla klientów holenderskich, jak i zagranicznych, wyróżniają się szczególnym odniesieniem do kontekstu, wzmacniając doświadczenia danej lokalizacji. Tak jest również w przypadku mostu w Changsha. Miasto rozwija się i zmienia bardzo szybko, co wymagało od nas wyjątkowego gestu, który inspirowałby użytkowników – mówi Michel Schreinemachers, partner w NEXT architects w Amsterdamie.

Realizacja kładki miała się stać jednym z ważniejszych elementów tworzenia nowych przestrzeni publicznych na tym obszarze, oferując różne sposoby spędzania czasu i różne możliwości doświadczania przestrzeni. Most został więc pomyślany jako konstrukcja spinająca wiele poziomów: brzegi rzeki, pas zieleni między jej korytem a sześciopasmową drogą, zlokalizowany powyżej park, a także połączenia między nimi. Jego ostateczny kształt jest wynikiem, dosłownie i w przenośni, powiązania wszystkich tych funkcji w jedną całość. Inspirację dla Węzła szczęścia stanowiła zarówno wstęga Möbiusa, jak i tzw. chińskie węzełki. W starożytnej sztuce ludowej te dekoracyjnie splątane sznurki symbolizowały szczęście i dobrobyt – tłumaczy John van de Water, partner w NEXT architects w Pekinie. Wysoka na 24 metry kładka oferuje dziś spektakularny widok na rzekę, dzielnicę Meixi Lake, centrum Changsha i okoliczne góry. Węzeł szczęścia jest czymś więcej niż most i połączenie dwóch brzegów rzeki. Jego sukces opiera się na powiązaniu w jednym obiekcie sztuki, technologii, innowacji, architektury, widowiska i odniesień do lokalnej historii – dodaje Jiang Xiaofei z pekińskiego oddziału biura.