Tiencin

i

Autor: Ossip van Duivenbode W przestrzeni głównej zlokalizowano sferyczne audytorium oraz ogólnodostępne atrium z kaskadowymi regałami na książki ciągnącymi się od podłogi po sufit

Biblioteka w Tiencinie

2018-03-30 14:00

Bibliotekę zlokalizowano na granicy miejskiego parku, w zespole pięciu budynków o funkcji kulturalnej zaprojektowanych przez takie pracownie jak Bernard Tschumi Architects i GMP. Geometria pięciokondygnacyjnego gmachu zmienia się od typowej, prostokreślnej bryły, do krzywoliniowej sali głównego atrium, której ściany są wielopiętrowymi regałami na książki, wyposażonymi w drabiny i chodniki umożliwiające użytkownikom dostęp na poszczególne poziomy. Górną obudowę atrium stanowią stropy zbudowane z belek stalowych podwieszonych do przestrzennych, stalowych kratownic – pisze Maciej Lewandowski.

Nazwa obiektuBiblioteka przy Centrum Kulturalnym Binhai (Tianjin Binhai Library)
Adres obiektuTiencin, Chiny
AutorzyMVRDV
Współpraca autorskaTianjin Urban Planning and Design Institute (TUPDI)
KonstrukcjaSanjiang Steel Structure Design
Inwestorwładze Tiencin
Powierzchnia całkowita33700.0 m²
Projekt2014
Data realizacji (koniec)2017

Tiencin położony u ujścia Wielkiego Kanału jest jednym z największych portów na świecie, stanowi specjalną strefę ekonomiczną i należy do grupy czterech miast wydzielonych Chin. Bibliotekę zlokalizowano na granicy miejskiego parku, w zespole pięciu budynków o funkcji kulturalnej, połączonych przeszklonym, ażurowym zadaszeniem, a zaprojektowanych m.in. przez takie pracownie architektoniczne jak Bernard Tschumi Architects i GMP. Zespół zabudowy, zajmujący ok. 12,5 ha, stanowi lokalne centrum kulturalno-rozrywkowe. Biblioteka wraz z archiwum według projektu MVRDV może pomieścić 1,35 mln woluminów na łącznej powierzchni ok. 33 000 m². Geometria pięciokondygnacyjnego budynku zmienia się od typowej, prostokreślnej bryły, ukształtowanej przez przeszklone ściany zewnętrzne do krzywoliniowej powierzchni głównego atrium, w którego centrum zlokalizowano sferyczne audytorium – tzw. Oko, mogące pomieścić do 110 widzów. Czytelnie dla dzieci i osób starszych zlokalizowano na parterze, gdzie z pomocą komputerów mogą wyszukać interesujące ich pozycje i dzięki asystentom odnaleźć je na położonych powyżej kondygnacjach skomunikowanych windami. Dodatkowo w obiekcie zaprojektowano szereg sal konferencyjnych, mniejsze lobby, zespół pomieszczeń biurowych i archiwa.

Konstrukcja

Atrium zaprojektowano jako ogólnodostępną przestrzeń spotkań, jego krzywoliniowe ściany są wielopiętrowymi regałami na książki, wyposażonymi w drabiny i chodniki umożliwiające użytkownikom dostęp na poszczególne poziomy. Jego kształt, który przywodzi na myśl sztuczny krajobraz wypełniający wnętrze budynku, został odzwierciedlony w rysunku przeszklonej elewacji zewnętrznymi, poziomymi żaluzjami. Pod względem konstrukcyjnym obiekt tworzą dwa pięciokondygnacyjne, prostopadłościenne bloki, pomiędzy którymi przerzucono dwukondygnacyjne, przestrzenne, stalowe kratownice. Od spodu podwieszono do nich stropy zbudowane z belek stalowych, stanowiące górną część krzywoliniowej obudowy atrium. Konstrukcję nośną wykonano z żelbetu (słupy, fundamenty) i stali (stropy pośrednie i stropodach), natomiast zewnętrzne okładziny ze szkła i aluminium. Konstrukcję audytorium stanowi stalowa struktura sferyczna, obłożona perforowanymi panelami aluminiowymi.