Architektura MuratorTechnikaMuzeum Luwr w Abu Zabi

Muzeum Luwr w Abu Zabi

Nowy oddział Luwru w Abu Zabi jest jednym z obiektów tworzących Island Cultural District – zespół zabudowy rozciągający się wzdłuż brzegu wyspy Saadiyat. Muzeum składa się z wolno stojących budynków przekrytych niską kopułą o rozpiętości 180 m, której konstrukcję nośną zbudowano z kilku tysięcy niepowtarzalnych elementów ze stali nierdzewnej. To ażurowe zadaszenie ogranicza przenikanie energii słonecznej o 98%, a jednocześnie w charakterystyczny sposób przepuszcza światło, kształtując architekturę obiektu – o nowej realizacji studia Jeana Nouvela pisze Maciej Lewandowski.

Muzeum Luwr w Abu Zabi
Istotną częścią całego założenia są baseny zaprojektowane wokół budynku, które umiejętnie wkomponowano w architekturę; © Louvre Abu Dhabi Fot. Mohamed Somij
Muzeum Luwr Abu ZabiAbu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
AutorzyJean Nouvel – Ateliers Jean Nouvel
Współpraca autorskaHala Wardé
Architektura krajobrazuMichel Desvigne, Jean-Claude Hardy
Konstrukcja fasady:Andrew Snalune
KonstrukcjaBuroHappold; Arup (faza projektowa)
Generalny wykonawcakonsorcjum: Arabtec Construction LLC, San Jose SA i Oger Abu Dhabi LLC
InwestorTDIC (Tourism Development & Investment Company)
Projekt oświetlenia:8’18”
Powierzchnia całkowita90000.0 m²
Powierzchnia przestrzeni ekspozycyjnej:8600 m²
Projekt (data)2006-2007
Data realizacji (początek)2013
Data realizacji (koniec)2017
Koszt inwestycji544 588 155 USD
Jean Nouvel by Jean Nouvel W dwóch tomach odnajdujemy precyzyjnie dobrane zdjęcia oraz ilustracje pojawiające się w ściśle ustalonej sekwencji – niczym kadry filmowe z napisami u dołu ekranu. Lapidarne teksty oddają esencję i specyfikę projektów, ujawniając czasem ciekawe inspiracje oraz nawiązania. Dopiero na końcu znajdują się szczegółowe opisy projektów, rysunki i dane techniczne – recenzja Bartosza i Michała Haduchów.
Siedziba policji w Charleroi projektu Ateliers Jean Nouvel i MDW Nowa siedziba policji w belgijskim mieście Charleroi została zaprojektowana przez Ateliers Jean Nouvel we współpracy z biurem architektonicznym MDW. Powstał wielofunkcyjny kompleks z ogólnodostępną przestrzenią miejską, studiem choreograficznym, muzeum i piwiarnią.
Architektura współczesna w krajach arabskich. Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana w Kopenhadze Wystawa współczesnej architektury w krajach arabskich pokazywana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana w Kopenhadze ma na celu ukazanie kultury i tożsamości arabskiej w dobie globalnych przemian. Na wystawie zobaczyć można prace Jeana Nouvela, Henninga Larsena i wielu innych.