Architektura MuratorTechnikaWarsztatDom Kereta - konstrukcja najwęższego domu

Dom Kereta - konstrukcja najwęższego domu

Dom Etgara Kereta - izraelskiego pisarza polskiego pochodzenia, zrealizowany na działce liczącej w najszerwszym miejscu 152 cm ma być kwintesencją architektury rozumianej jako odpowiedź na kontekst i jego ograniczenia, oraz ćwiczeniem z samodyscypliny - mówi Jakub Szczęsny autor najwęższego na świecie budynku.

Dom Kereta - konstrukcja najwęższego domu
Stalowe nogi wspierające uniesioną na dwa metry nad ziemię kubaturę. Na szczycie konstrukcji autor projektu Jakub Szczęsny. Fot. Centrala
Instalacja artystyczna Dom Kereta w Warszawie
AutorzyJakub Szczęsny
KonstrukcjaSławomir Pucek, Ryszard Nalepski
KuratorzySarmen Beglarian, Sylwia Szymaniak
Producent wykonawczyJoanna Trytek
OrganizatorFundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej
SponsorLHI
Generalny wykonawcaAwbud
Partner projektuNarodowe Centrum Kultury
Projekt wspierająGIRA, Kingspan, Decoroom, Volunta Parket, Milantex, Instytut Polski w Tel Awiwie, White & Case, Kostrzewa PR, Marcin i Paulina Chylińscy, Gmina Żydowska Wyznaniowa w Warszawie, Chłodna 25, Biuro Wystaw
Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków urzędu m. st. Warszawy
Eksperymentalny pawilon z włókien węglowych i membrany ETFE Inspiracją dla konstrukcji pawilonu była sieć tworzona przez podwodnego pająka. Naturalne zjawisko przetransponowano następnie na technologiczny proces produkcji. Przy powierzchni około 40m2 i kubaturze wynoszącej około 130 m3 pawilon waży zaledwie 260 kg. Za koncepcję i realizację odpowiadają dwa instytuty Uniwersytetu w Stuttgarcie.
Spacer nad ziemią. Instalacja In Orbit Tomasa Saraceno Zaprojektowana przez argentyńskiego artystę Tomasa Saraceno instalacja pozwala na spacer wśród sferycznych obiektów 25 metrów nad powierzchnią ziemi.
Inspiracje biologiczne w architekturze. Materiały z drukarki 3D reagujące na zmiany klimatu Naukowcy z Institute for Computational Design z uniwersytetu w Stuttgarcie opracowali system inspirowanych naturą, higroskopijnych materiałów reagujących na pogodę. Produkowane z wykorzystaniem druku 3D tworzywo odpowiada na zmiany klimatyczne poprzez zaprogramowaną zmianę kształtu.
Co to jest architektura? Wykład zatytułowany „RADICALS” wygłosi Gianni Pettena, jeden z najwybitniejszych architektów włoskich. Wraz z Archizoom, Superstudio i UFO, jest założycielem ruchu Architettura Radicale i od końca lat 60-tych prowadzi aktywną działalność na polu teorii i praktyki architektury eksperymentalnej, usilnie domagając się ”radykalnej reformy całej dyscypliny architektury”