architektura eksperymentalna

i

Autor: Archiwum Architektury Wcześniejsze badania w instytucie koncentrowały się na przeniesieniu zaobserwowanych w naturze zmian kształtów, wywołanych zmianą wilgotności, na elementy z kompozytowego forniru, © ICD University of Stuttgart

Inspiracje biologiczne w architekturze. Materiały z drukarki 3D reagujące na zmiany klimatu

2014-12-11 16:43

Naukowcy z Institute for Computational Design z uniwersytetu w Stuttgarcie opracowali system inspirowanych naturą, higroskopijnych materiałów reagujących na pogodę. Produkowane z wykorzystaniem druku 3D tworzywo odpowiada na zmiany klimatyczne poprzez zaprogramowaną zmianę kształtu.

Uniwersytet w Stuttgarcie to placówka prowadząca innowacyjne badania m.in. z zakresu wykorzystania metod komputacyjnych i robotyki dla architektury, jak również abstrakcji zasad konstrukcji występujących w naturze oraz ich zastosowanie w architekturze. Institute for Computational Design opublikował wyniki poszukiwań w zakresie materiałów reagujących na klimat. Inspirowane zjawiskami zaobserwowanymi w naturze materiały zostały wyprodukowane w technice druku 3D.

Badania prowadzone pod kierunkiem prof. Achima Mengesa koncentrują się na wykorzystaniu trójwymiarowej zmiany higroskopijnych komponentów materiału, aby wywołać zmianę kształtu w odpowiedzi na fluktuacje wilgotności powietrza. Inspiracją dla naukowców są zjawiska zaobserwowane w naturze. Niektóre elementy roślin, takie jak chociażby szyszki, wykazują zdolność wykorzystania warunków atmosferycznych dla osiągnięcia znacznych zmian kształtu. W odróżnieniu od osiągnięć inżynieryjnych reagujących na klimat poprzez szereg komponentów takich jak czujniki, mechanizmy uruchamiające działanie i sterujące urządzeniem, systemy biologiczne opierają się na zróżnicowanych materiałach, które są spełniają wszystkie te funkcje jednocześnie.

Projekt jest rozwinięciem poprzednich eksperymentów z zakresu struktur reagujących na klimat, takich jak instalacja HygroScope (prezentowana w Centre Pompidou w Paryżu, 2012) oraz pawilon HygroSkin (pokazywany w Centrum FRAC w Orleanie, 2013). Tym razem poszukiwania zostały poszerzone o nowoczesne metody produkcji, w których trójwymiarowe części tworzone są za pomocą druku 3D. Wyniki badań mają stworzyć konceptualną i praktyczną ramę dla systemów architektonicznych reagujących na klimat i zmiany środowiskowe.