Architektura MuratorTechnikaWarsztatRozbudowa kościoła w Rokietnicy

Rozbudowa kościoła w Rokietnicy

Nową bryłę zaprojektowano na planie krzyża greckiego, którego jedno z ramion styka się z dawnym prezbiterium. W nawiązaniu do neogotyckiej świątyni z czerwonej cegły zaproponowano przekrycie z miedzianej blachy – o realizacji projektu piszą jego autorzy Paweł Kobryński i Wojciech Krawczuk z biura Front Architcts.

Kościół w Rokietnicy
Trójkątne ściany z fasadami aluminiowo-szklanymi zintegrowanymi z witrażami ze szkła wielobarwnego sprowadzanego z Niemiec i Holandii. Fot. Tomasz Hejna Lagomphoto
Rozbudowa kościoła w Rokietnicy
AutorzyFront Architects, architekci Paweł Kobryński, Wojciech Krawczuk, Marcin Sakson
KonstrukcjaArkadiusz Pawlik
InwestorParafia pw. Chrystusa Króla w Rokietnicy
Powierzchnia użytkowa772.0 m²
Projekt (data)2012
Data realizacji (początek)2013
Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym Kilkanaście makiet i szkice architektoniczne ukazujące różne stadia powstawania koncepcji tyskich kościołów od 1951 do 1989 roku to tylko część eksponatów, jakie zobaczymy na najnowszej wystawie w Muzeum Miejskim w Tychach.
Polski kościół XXI wieku – jaka powinna być współczesna architektura sakralna. Apel architektów do władz administracji lokalnej i kościelnej Rozstrzygnięto konkurs na projekt kościoła rzymsko-katolickiego na Nowych Żernikach we Wrocławiu. Wyróżnione prace mają stanowić głos w dyskusji na temat projektowania współczesnych świątyń. Publikujemy projekty konkursowe oraz apel środowiska architektów do władz administracji lokalnej i kościelnej.
Nowoczesna katedra w Kenii – jak to się robi w Afryce Kenijskie Kericho, słynące z największych na Czarnym Lądzie plantacji herbaty, doczekało się nowoczesnej świątyni dla 1500 wiernych. Projekt pierwszej w mieście katedry opracowało brytyjskie biuro John McAslan + Partners.
Sukces polskiego studenta. Filip Strzelecki laureatem nagrody Faith&Form dla architektury sakralnej Filip Strzelecki, student Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, jest jednym z laureatów tegotocznej edycji nagrody IFRAA Faith&Form dla architektury sakralnej. Zwycięska praca to projekt kaplicy św. Wojciecha z założeniem krajobrazowym w Fiszewe koło Elbląga.  
Kaplica w Tarnowie na Mazowszu Skromność, prostota, szczerość, minimalizacja środków i kosztów to cechy dotychczas prawie niespotykane w polskiej architekturze sakralnej. Najmłodsze pokolenie projektantów redefiniuje stylistykę miejsca kultu, odwołując się do uniwersalnych, pozareligijnych symboli, ale wykorzystując lokalną tradycję, budulec i zaangażowanie użytkowników.
Kościół przy autostradzie projektu schneider+schumacher Biała, geometryczna konstrukcja to jedyny obiekt sakralny w regionie Siegerland położony przy autostradzie. Budynek zaprojektowany przez pracownię schneider+schumacher z daleka przypomina tradycyjną bryłę kościoła, jest zgeometryzowany i uproszczony jak piktogram